NSA inwigilowała głównie zwykłych internautów

(fot. Wonderlane / flickr.com / CC BY)
"Washington Post" / PAP / drr

W 9 na 10 przypadków osobami inwigilowanymi przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) okazali się zwykli internauci, a nie osoby będące zamierzonym obiektem inwigilacji - pisze w niedzielę "Washington Post".

Dziennik podsumowuje wyniki czteromiesięcznej pracy nad danymi przechwyconymi przez NSA w latach 2009-2012 i przekazanymi gazecie przez byłego pracownika amerykańskich służb specjalnych Edwarda Snowdena. Przebywa on obecnie w Rosji, gdzie otrzymał tymczasowy azyl.

"Washington Post" przejrzał 160 tys. wiadomości z poczty elektronicznej i komunikatorów oraz 7900 dokumentów pochodzących z 11 tysięcy kont internetowych. W wielu przypadkach właścicielami tych kont byli obywatele USA; a w 9 na 10 przypadków nie chodziło o osoby będące zamierzonym celem inwigilacji.

DEON.PL POLECA

W znacznej części przechwycona informacja dotyczyła spraw bardzo osobistych - ocenia gazeta. Wiele z tych danych przechowywano, choć nie miały żadnej wartości wywiadowczej. Przy czym, NSA udało się również przechwycić pliki, które ujawniły informacje o dużej wartości wywiadowczej.

Materiały te, jak zauważa gazeta, wskazują, przed jakim dylematem stoi prezydent USA Barack Obama. Choć natrafiono na pewne dane o "istotnej wartości wywiadowczej", to doszło również do "ubocznej szkody dla prywatności na skalę, której administracja nie zakładała" - pisze "Washington Post" i dodaje, że niewinne osoby zostały "schwytane w sieci, które NSA zarzuciła na kogoś innego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

NSA inwigilowała głównie zwykłych internautów
Komentarze (1)
.
...
7 lipca 2014, 01:06
W 9 na 10 przypadków osobami inwigilowanymi przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) okazali się zwykli internauci, a nie osoby będące zamierzonym obiektem inwigilacji ... To oczywiste. Gdyby terrorystów nie było to miłujące pokój i wolność władze musiałyby ich wymyśleć. Nic tak dobrze nie uzasadnia totalnej inwigilacji jak "walka z terroryzmem", a przestraszone społeczeństwa godzą się na to bez większych oporów.