O co tak naprawdę walczy Izrael z Palestyną?

O co tak naprawdę walczy Izrael z Palestyną?
Zdj.: MOHAMMED SABER/EPA/PAP
wyborcza.pl/tkb

Konflikt na Bliskim Wschodzie eskaluje z godziny na godzinę. Mało znanym faktem w europejskich mediach jest informacja, że politycy izraelskiej opozycji byli już o krok od obalenia władzy Benjamina Netanjahu, gdy nagle doszło do eskalacji przemocy - podał serwis wyborcza.pl

Nienawiść, którą wpycha się do głowy już od dziecka, nacjonalistyczny rząd ukierunkowany na powiększanie swojego terytorium, dawne, często krwawe zatargi z Palestyńczykami i szalejący kryzys "po obu stronach konfliktu" - to niektóre z przyczyn trwających od lat starć czy nawet wojen pomiędzy Izraelem a nieuznawanym państwem Palestyna.

Izrael to nie kraj mlekiem i miodem płynący

Izrael należy do najbardziej dotkniętych biedą państw (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – organizacja skupiająca 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw). Przed pandemią biedowało tam ponad 17 proc. populacji, (1,8 mln osób), z czego prawie 850 tys. dzieci. Bieda najbardziej dotyka mieszkańców Izraela, którzy posiadają arabskie pochodzenie (20 proc. mieszkańców), 44 proc. z nich jest kwalifikowanych jako biednych.

W kraju szaleje też bezrobocie i korupcja na wysokich szczeblach władzy, która mogła pozwolić opozycji obalić "dyktat Netanjahu". Na początku maja 2021 roku premier został bowiem oskarżony przed sądem o korupcję. Premier Izraela jest także niezdolny do utworzenia większościowego rządu pomimo aż czterech wyborów w ostatnich dwóch latach. Korzystając z tych okazji wszystkie partie opozycyjne podobno dogadały się w sprawie utworzenia rządu bez niego i miały to ogłosić "na dniach" - informuje wyborcza.pl.

 

Palestyna - kraj nieuznany przez Izrael

Terytorialnie Palestyna obejmuje obszar Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu, który obecnie okupowany jest przez Izrael. Choć Izrael nie uznaje tego państwa, uznaje je wiele innych światowych państw, w tym Watykan, który 26 czerwca 2015 roku podpisał z Państwem Palestyna układ ogólny dotyczący zasad działania Kościoła katolickiego w tym państwie.

Obecnie Państwo Palestyna posiada status "in statu nascendi" - w trakcie tworzenia, na podstawie deklaracji niepodległości podjętej przez Palestyńską Radę Narodową 15 listopada 1988 roku. Nie posiada uznanej międzynarodowo suwerenności w żadnym obszarze i obejmuje dwa, wspomniane już wcześniej, dystrykty, zajmowane od 1967 przez Izrael.

Tereny Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy są w większości zamieszkiwane przez Palestyńczyków (ok. 3,8 mln) stanowiących 95% mieszkańców (wyznających głównie islam sunnicki, liczni są też chrześcijanie) oraz ludność żydowska – obywatele Izraela – zamieszkująca oddzielne, nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, osiedla (ok. 200 tys.). Palestyńczycy domagają się, by stolicą niezależnego państwa palestyńskiego była Jerozolima.

Właśnie owe "nielegalne w świetle prawa międzynarodowego zamieszkiwanie przez obywateli Izraela na terenie osiedli" jest obecnie główną kością niezgody. Premier Netanjahu wysiedla na potęgę biedne palestyńskie rodziny, następnie na terenach wysiedlonych buduje kolejne osiedla dla swoich, izraelskich obywateli niejako sztucznie, acz skutecznie, wypychając Palestyńczyków z ich terenu.

Kraje bez miłości do bliźniego

Codziennie na bliskim wschodzie dzieją się osobiste tragedie. To już nie tylko rakiety i alarmy, ale także ogromna przemoc na ulicach, brak zrozumienia i nienawiść, którą mocodawcy wlewają w swoich obywateli. Owa nienawiść może bardziej eskalować w momencie, gdy Hamas wygra wybory na Zachodnim Brzegu, "to byłby koszmar dla Izraela. Wystrzeliwane z tak bliska rakiety byłyby celniejsze, łatwiej byłoby też organizować ataki terrorystyczne" - podaje wyborcza.pl.

Cały artykuł mogą Państwo przeczytać tutaj.

Źródło: wyborcza.pl/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O co tak naprawdę walczy Izrael z Palestyną?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.