W USA wprowadzono ustawę przeciwko rasizmowi. Nie ma jednak poparcia wszystkich

W USA wprowadzono ustawę przeciwko rasizmowi. Nie ma jednak poparcia wszystkich
Fot. Clay Banks / Unsplash
PAP/kb

Rasizm jest głośnym tematem od wielu lat w USA . W Oklahomie weszła w życie ustawa, która zabrania nauczycielom uczyć, że "jedna rasa lub płeć jest z natury lepsza od innej rasy lub płci". Przeciwko niej wystąpiła Rada Edukacji Szkół Publicznych w Oklahoma City. Jej członkini, czarnoskóra Ruth Veales, argumentowała, że ustawa ma na celu ochronę białej rasy.

Ustawa zabrania szkołom publicznym i uniwersytetom nauczania, że „jedna rasa lub płeć jest z natury lepsza od drugiej” oraz że „jednostka ze względu na swoją rasę lub płeć jest z natury rasistą, seksistą, czy jednostką opresyjną”.

Wyszczególnia też zagadnienia, jakie nie mogą znaleźć się w programie szkolnym np., że "jednostka, z racji swojej rasy lub płci, ponosi odpowiedzialność za działania popełnione w przeszłości przez innych członków tej samej rasy lub płci".

Podobne ustawy uchwaliły też inne stany z republikańską większością jak Utah i Arkansas, argumentuąc ten krok ochroną dzieci przed "indoktrynacją lewicowymi ideologiami".

Rady Edukacji w Oklahoma City jednogłośnie potępiła nowe przepisy. Jej członkowie przekonywali, że ustawa uniemożliwi dokładne nauczanie historii i złożone dyskusje na temat rasy.

Członkini rady, Ruth Veales powiedziała, że takie ustawodawstwo próbuje uciszyć dyskusje na temat rasy "w celu ochrony słabości białych".

"Dla okręgu, który w 80 proc. składa się z uczniów z mniejszości etnicznych jest to zdecydowanie zniewaga" – cytuje słowa Veales Fox News.

Z kolei gubernator stanu Oklahoma, Kevin Stitt tłumaczył, że nie jest w porządku aby nastoletni uczniowie czuli się winni i odpowiedzialni za ucisk czarnoskórych.

Stitt uzasadniał, że pieniędzy podatników nie można wykorzystywać "do definiowania i dzielenia młodych mieszkańców Oklahomy".

"Martin Luther King mówił o dniu, kiedy ludzie w Ameryce będą oceniani nie na podstawie koloru skóry, ale na podstawie treści ich charakteru. Ustawa 1775 kodyfikuje tę koncepcję, w którą tak wielu z nas, w tym także ja, wierzy w głębi serca. (…) I jako gubernator, nie będę opowiadał się za finansowaniem ze środków publicznych szkół K-12 (od przedszkola do 12 klasy) kształcących wrażliwe umysły, aby definiowały siebie przez płeć lub rasę" - podsumował Stitt.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Pozwól nadziei rozkwitnąć na nowo

Kanapa, stół, okno z widokiem na niebo – to od jakiegoś czasu cały nasz świat. Wśród czterech ścian zatęskniliśmy za zwykłą codziennością i wypiciem kawy z dawno niewidzianym bliskim. Wielu...

Skomentuj artykuł

W USA wprowadzono ustawę przeciwko rasizmowi. Nie ma jednak poparcia wszystkich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.