O niemieckiej pomocy dla Solidarności

O niemieckiej pomocy dla Solidarności
(fot. pamiec.pl)
PAP / slo

Wywiad z opozycjonistą z NRD Rolandem Jahnem na temat sytuacji w Polsce po 1981 r. i artykuł o niemieckiej pomocy dla Solidarności znalazły się w czerwcowym numerze miesięcznika IPN "Pamięć.pl". Do pisma dołączono film Lwa Hohmanna "Paczki solidarności".

Roland Jahn, federalny pełnomocnik ds. akt Stasi i były działacz opozycji demokratycznej w NRD, opowiada na łamach pisma o doświadczeniach z komunistycznymi służbami oraz inspiracjach solidarnościowych.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego Jahn przypiął do swojego roweru biało-czerwoną flagę z napisem "Solidarność z polskim narodem". Jak wspomina, "Solidarność była dla mnie wzorem. Bardzo kierowałem się tym, co działo się w Polsce. Ruch opozycyjny w PRL utwierdzał mnie w tym, że wolność trzeba sobie wziąć. Nie czekać na lepsze czasy, tylko wziąć sobie wolność, bo w przeciwnym razie nie przyjdzie nigdy".

Przyjazny stosunek Niemców do Polaków po wprowadzeniu stanu wojennego jest także tematem artykułu Filipa Gańczaka "Niemiecka solidarność".

Ponadto w piśmie zamieszczono m.in. felieton Maciej Rosalaka o wydarzeniach Grudnia '70 na Wybrzeżu oraz artykuły: Grzegorza Majchrzaka o fałszowaniu dokumentów przez SB i Norberta Wójtowicza o działalności Polaków w duńskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Na temat inwigilacji terrorysty Ramireza Sancheza "Szakala" i jego kontaktów z SB pisze Przemysław Gasztold-Seń.

Anny Jagodzińska, autorka tekstu o niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau, przytacza relacje amerykańskiego oficera Williama Quinna, który w maju 1945 r. był świadkiem wyzwolenia KL Dachau. "Oddziały nasze zastały tam widoki, jęki tak straszne, że aż nie do uwierzenia, okrucieństwa tak ogromne, że aż niepojęte dla normalnego umysłu. Dachau i śmierć są synonimami" - pisał dowódca.

W numerze zainaugurowano rubrykę "Spory historyków"; pierwszym tematem dyskusji jest - budząca skrajne opinie w środowisku historyków - ocena zamachu majowego przeprowadzonego przez Józefa Piłsudskiego w 1926 r. Bogusław Kubisz broni decyzji marszałka o przeprowadzeniu zamachu jako jedynego ratunku dla Polski, szansy na wzmocnienie władzy wykonawczej i położenie kresu sejmokracji. Z kolei Antoni Dudek określa wydarzenia z maja 1926 r. jako "Waterloo Piłsudskiego" i dowodzi, że przewrót był buntem, walką z demokracją, która kosztowała życie 379 osób, z których prawie połowę stanowili cywile.

Uwagę zwraca także dwugłos publicysty Piotra Zaremby i nauczyciela historii Jerzego Bracisiewicza na temat reformy edukacyjnej i nowej podstawy programowej do nauczania historii, która w roku szkolnym 2012/2013 ma wejść do szkół ponadgimnazjalnych.

Zamieszczona na końcu pisma rubryka "Prosto z najweselszego baraku..." prezentuje dowcipy polityczne o PRL. Dodatkiem specjalnym do czerwcowego numeru "Pamięci.pl" jest film dokumentalny "Paczki solidarności" niemieckiego reżysera Lwa Hohmanna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O niemieckiej pomocy dla Solidarności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.