Kto się boi marszu pamięci o stanie wojennym?

Kto się boi marszu pamięci o stanie wojennym?
Wszystko to, co w stanie wojennym "uczyniono przeciw Polsce, przeciwko elementarnym interesom naszego narodu, nie zostało po dziś dzień ocenione ani w kategoriach moralnych, ani w kategoriach prawnych". (fot. marsz13grudnia.pl)
PAP / slo

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w czwartek, że głównym przesłaniem marszu planowanego na 13 grudnia będzie pamięć o stanie wojennym, a także kwestia współczesnych zagrożeń dla niepodległości Polski.

Kaczyński zapewnił na konferencji prasowej, że marsz nie będzie miał "charakteru awantury, działania zmierzającego do zakłócenia porządku publicznego". Jak mówił, organizatorzy liczą, że marsz będzie znaczący i będzie pewną przestrogą dla "elit rządzących dzisiaj Polską przed oddawaniem tego, co najważniejsze, czyli polskiej suwerenności i łamaniem przysięgi, którą składa prezydent, członkowie rządu i posłowie".

- To obecny premier najwyraźniej boi się bardzo tej rocznicy, tej sprawy, boi się jakiejkolwiek aktywności społecznej. Dlaczego się boi? Trzeba o to spytać jego - powiedział prezes PiS.

Jak przekonywał, wszystko to, co w stanie wojennym "uczyniono przeciw Polsce, przeciwko elementarnym interesom naszego narodu, nie zostało po dziś dzień ocenione ani w kategoriach moralnych, ani w kategoriach prawnych".

DEON.PL POLECA

Kaczyński podkreślił, że pełne rozliczenie stanu wojennego jest możliwe jedynie przy zmianie konstytucji. - W istniejącym systemie sądownictwa to w gruncie rzeczy jest nie do załatwienia. (...) Bez powołania specjalnego Trybunału możliwość osądzenia tych przestępstw jest bliska zeru - ocenił.

- O tym będziemy mówić podczas tego marszu, wiecu przy pomniku Józefa Piłsudskiego - zapowiedział prezes PiS. - Wszyscy, którzy sugerują, że chcemy zmienić temat, są w całkowitym błędzie - to będzie marsz pamięci o stanie wojennym, o solidarności z tamtego okresu - oświadczył Kaczyński.

Jak zapowiedział, podczas marszu pojawi się też tematyka współczesna. - Wartość, jaką jest niepodległość, łączy tę tematykę z tą współczesną, do której będziemy się odnosić. Chodzi o zagrożenie dla niepodległości Polski dzisiaj - wyjaśnił prezes PiS.

- Nie można lekceważyć takich wydarzeń, jak wystąpienie w stolicy obcego państwa urzędującego ministra spraw zagranicznych, który - ot, tak sobie - stwierdza, że jesteśmy gotowi wyrzec się części polskiej suwerenności - powiedział, nawiązując do ubiegłotygodniowego wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie.

Szef PiS dodał, że nie boi się tego, że marsz może być zakłócony przez radykalne prawicowe organizacje. - Będziemy mieli swoją straż porządkową, a jeśli ktoś będzie próbował zakłócać, to jestem przekonany, że będą to tak naprawdę, niezależnie, jaki tam będzie sztandar, zupełnie inne siły niż radykalna prawica - podkreślił.

Szef PiS nie chciał odpowiedzieć na pytanie, jakiej frekwencji się spodziewa. - To jest marsz spontaniczny - zaznaczył.

Podczas konferencji do udziału w marszu zachęcali także aktorka Katarzyna Łaniewska-Błaszczak (w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydatka PiS do Senatu), Zofia Romaszewska, posłowie PiS Antoni Macierewicz i Janusz Śniadek, red. naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz oraz były poseł Artur Zawisza.

Zawisza wystąpił na konferencji jako współorganizator Marszu Niepodległości z 11 listopada. - Chcę zachęcić, zaprosić, wezwać wszystkich uczestników Marszu Niepodległości z 11 listopada, do tego, aby 13 grudnia uczestniczyli w marszu niepodległości i solidarności - powiedział.

Powstała też witryna: marsz13grudnia.pl. Do udziału w marszu zachęca na niej bratanica Jarosława Kaczyńskiego, Marta Kaczyńska.

Deklaracja uczestników marszu zatytułowana jest "13 grudnia pamiętamy! Nie ma Europy Sprawiedliwej bez Polski Niepodległej".

"Dziś już publicznie głosi się walkę z Krzyżem, z Kościołem katolickim, z wiarą i tradycją narodową. Rządzący uniemożliwiają wyjaśnienie tragedii smoleńskiej i śmierć elity państwowej z Prezydentem na czele. Przede wszystkim otwarcie dąży się do ograniczenia niepodległości Państwa Polskiego (...) Polska ma zrzec się suwerenności po to, by Polacy spłacali cudze długi. Taki jest także sens ostatnich wydarzeń" - głosi fragment deklaracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kto się boi marszu pamięci o stanie wojennym?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.