Gorbaczow, Jan Paweł II i stan wojenny?

KAI / drr

Jan Paweł II nie rozmawiał o stanie wojennym z prezydentem ZSRR Michaiłem Gorbaczowem - napisał w oświadczeniu wieloletni osobisty sekretarz papieża, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Odniósł się w ten sposób do filmu dokumentalnego autorstwa Ewy Ewart i jej wywiadu z Michaiłem Gorbaczowem, w którym były prezydent ZSRR powiedział, że Jan Paweł II uznał, iż wprowadzenie stanu wojennego przez gen. Jaruzelskiego było słuszną decyzją.

"W imię prawdy historycznej czuję się w obowiązku sprostować informacje podawane przez media, że były prezydent Michaił Gorbaczow usłyszał z ust Ojca Świętego Jana Pawła II, że wprowadzenie stanu wojennego było decyzją słuszną" - napisał kardynał.

Zaznaczył, że po konsultacjach z osobami, które uczestniczyły w spotkaniach papieża z prezydentem Gorbaczowem, stanowczo potwierdza, że "Ojciec Święty nie rozmawiał o stanie wojennym z panem Gorbaczowem".

"Papieska ocena stanu wojennego była zdecydowanie negatywna. W pamięci nosimy słowa Jana Pawła II: »Coście zrobili z tym narodem. Nie zasługiwał na takie potraktowanie«" - przypomniał metropolita krakowski.

Dodał, że w drugim dniu stanu wojennego Jan Paweł II rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Ronaldem Reaganem i prezydentem Włoch Sandro Pertinim "w atmosferze ubolewania i współczucia dla narodu polskiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gorbaczow, Jan Paweł II i stan wojenny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.