Katowice: Nocny hołd dla ofiar stanu wojennego

PAP / drr

Nazwiska dziewięciu górników z katowickiej kopalni Wujek, którzy zginęli od milicyjnych kul w czwartym dniu stanu wojennego, otworzyły listę ofiar represji tego okresu, odczytywaną we wtorek od północy na katowickim Rynku. Jest na niej ponad 3 tys. nazwisk.

Nocny hołd dla ofiar stanu wojennego, poprzedzony wspomnieniowym koncertem w Teatrze Śląskim, zapoczątkował obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na Śląsku. W tym roku region jest gospodarzem ogólnopolskich obchodów tego wydarzenia, organizowanych m.in. przez IPN i Solidarność.

Nazwiska zamordowanych górników z Wujka w blasku pochodni odczytał na schodach Teatru Śląskiego brat jednego z poległych w kopalni górników, Jan Wilk. Jego brat Zbigniew zginął od milicyjnej kuli w wieku 30 lat.

W wyniku pacyfikacji kopalni życie stracili także: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka i Zenon Zając. Ponad 20 innych górników zostało rannych. Ich nazwiska przeczytali wdowa po prezesie IPN, Zuzanna Kurtyka z synem Pawłem. Później przyszła kolej na nazwiska osób aresztowanych i internowanych w stanie wojennym. Czytał m.in. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzej Kunert.

DEON.PL POLECA

- Lista nazwisk ofiar, osób poszkodowanych i w różnych formach represjonowanych to efekt kilku miesięcy pracy. Sięgnęliśmy do archiwów i rozmaitych wykazów, m.in. tych przygotowywanych przed laty dla Komitetu Helsińskiego. W efekcie powstała lista ponad 3 tys. nazwisk osób z dawnych województw katowickiego, bielskiego i częstochowskiego - powiedziała Monika Kobylańska z katowickiego IPN.

Do udziału w rozpoczętym o północy publicznym odczytywaniu nazwisk zaproszono ponad 200 osób, wśród nich wiele osobistości, a także osoby represjonowane w stanie wojennym. Do akcji przyłączyli się również dziennikarze i przedstawiciele środowiska akademickiego.

Odczytywanie nazwisk można obserwować także na telebimie, ustawionym na katowickim rynku oraz oglądać w internecie, na stronach wirtualnego muzeum katowickiego IPN. W piątek 16 grudnia - w dniu 30. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek - a także dzień później, gdy w Katowicach odbędzie się wielki rocznicowy koncert, odczytywanie nazwisk represjonowanych zostanie odtworzone na telebimach.

Nocne uroczystości na katowickim rynku poprzedził koncert w Teatrze Śląskim "Internowani w Teatrze", będący hołdem dla represjonowanych w stanie wojennym. W kinie "Światowid" zorganizowano natomiast przegląd filmów pod nazwą "Godzina milicyjna", o tematyce związanej z wydarzeniami roku 1981.

Otwarto też plenerową wystawę fotografii "586 dni stanu wojennego", wzbogaconą o zdjęcia i informacje o dziewięciu zastrzelonych górnikach z Wujka. Zapalono znicze. Wystawę będzie można oglądać w centrum Katowic do końca grudnia.

Główne uroczystości, będące hołdem dla poległych górników z kopalni Wujek, odbędą się 16 grudnia w Katowicach. Weźmie w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: Nocny hołd dla ofiar stanu wojennego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.