"Obligatoryjne kwoty są nie do przyjęcia"

"Obligatoryjne kwoty są nie do przyjęcia"
Premier Ewa Kopacz (2L), premier Czech Bohuslav Sobotka (2P), premier Węgier Viktor Orban (P) i premier Słowacji Robert Fico (L), podczas wspólnej konferencji prasowej, po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, 4 bm. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / rj

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w piątek obradowali w Pradze na temat migracji, podkreślili w oświadczeniu, że wszelkie propozycje zmierzające do "wprowadzenia obligatoryjnych i stałych kwot dla środków solidarnościowych" byłyby nie do przyjęcia.

Zaakcentowano, że "zasady uzgodnione na najwyższym szczeblu politycznym, w tym (zawarte) w konkluzjach Rady Europejskiej, muszą być respektowane".

DEON.PL POLECA
Premierzy uznali, że należy zachować "dobrowolną naturę środków solidarnościowych UE", aby każde państwo członkowskie mogło korzystać ze swego doświadczenia, najlepszych praktyk i dostępnych środków.

W oświadczeniu wskazano także m.in. na potrzebę współpracy ze społecznością międzynarodową - zwłaszcza z ONZ, Unią Afrykańską i Ligą Arabską - w kwestii "nieregularnej migracji".

DEON.PL POLECA

Uznano też, że jednym z kluczowych elementów wspólnego podejścia UE w nadchodzących miesiącach powinien być "bardziej aktywny wkład w rozwiązywanie sytuacji w Libii, Syrii i na Bliskim Wschodzie".

Wskazano, że wspólne oświadczenie będzie służyć jako podstawa skoordynowanych stanowisk państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach przygotowań do nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych UE 14 września i październikowej Rady Europejskiej.

KE potwierdziła w piątek oficjalnie, że chce zaproponować relokację między kraje UE dodatkowych 120 tysięcy imigrantów, oprócz 40 tysięcy, których rozdzielenie zaproponowano w czerwcu. Oznacza to możliwość skierowania do Polski ok. 8 tys. dodatkowych osób. Nowe propozycje w obliczu bezprecedensowej fali imigrantów i uchodźców napływających do Unii mają być przedstawione w przyszłym tygodniu. Dodatkowo KE chce zaproponować stały mechanizm rozdzielania imigrantów w razie wystąpienia kryzysu w przyszłości.

W czerwcu część państw, w tym Polska, sprzeciwiła się propozycji ustanowienia wiążących kwot rozmieszczenia uchodźców między państwa unijne. Według tych kwot planowano rozdzielić 40 tys. uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji, oraz 20 tys. z obozów poza UE. W obliczu nasilenia kryzysu migracyjnego w UE rośnie presja na ustanowienie obowiązkowego systemu dystrybucji uchodźców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Obligatoryjne kwoty są nie do przyjęcia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.