Czechy i Słowacja otworzą korytarz dla uchodźców?

Czechy i Słowacja otworzą korytarz dla uchodźców?
Premier Węgier Viktor Orban (L-P), Premier Czech Bohuslav Sobotka, Premier Polski Ewa Kopacz, Premier Słowacji Robert Fico podczas nadzwyczajnego szczytu w Pradze, 4 września br. (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
PAP / rj

Czechy i Słowacja mogą otworzyć korytarz dla uchodźców podróżujących z Węgier do Niemiec, jeśli Berlin i Budapeszt porozumieją się w tej sprawie - poinformowali w piątek ministrowie spraw wewnętrznych Czech i Słowacji Milan Chovanec i Robert Kaliniak.

- Jeżeli usłyszymy jakąś oficjalną obietnicę od Niemiec, że przyjmą one syryjskich uchodźców, którzy zostali już zarejestrowani w jakimś europejskim kraju, to jesteśmy gotowi otworzyć korytarz, jeśli tylko dojdzie też do porozumienia między Berlinem a Budapesztem - powiedział Chovanec po spotkaniu z Kaliniakiem.

Obaj ministrowie przebywają w Pradze, gdzie rozpoczęło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą starali się wypracować wspólne stanowisko Europy Środkowo-Wschodniej w sprawie kryzysu imigracyjnego. Ogłoszona ma zostać deklaracja Grupy Wyszehradzkiej ws. polityki imigracyjnej.

DEON.PL POLECA

W UE rośnie presja na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które odrzucają obowiązkowe kwoty rozdzielania uchodźców napływających do Unii. Pojawiły się ostrzeżenia, że kryzys migracyjny może mieć skutki dla strefy Schengen, a nawet podziału funduszy unijnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy i Słowacja otworzą korytarz dla uchodźców?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.