OBWE ogranicza misję na Ukrainie
(fot. EPA/IVAN BOBERSKYY)
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poinformowała w poniedziałek, że ogranicza na razie swą działalność obserwacyjną na wschodzie Ukrainy i wstrzymuje rozmieszczanie tam dalszych obserwatorów.
Zastępca szefa misji obserwatorów Alexander Hug podkreślił, że OBWE chce powrócić do kontynuowania tam swej misji w pełnym zakresie, ale zastrzegł, że aby mogło to nastąpić, "musi zniknąć broń, muszą zniknąć punkty kontrolne i będziemy potrzebowali swobody poruszania się".
Przedstawiciele OBWE z ulgą przyjęli uwolnienie wszystkich ośmiorga obserwatorów z ramienia tej organizacji, zatrzymanych na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów.
Czworo obserwatorów - obywatele Niemiec, Holandii, Rosji i Hiszpanii, którzy zostali uprowadzeni 29 maja przez prorosyjskich separatystów w obwodzie ługańskim, uwolniono w sobotę. Czterech innych obserwatorów OBWE separatyści uwolnili w nocy z czwartku na piątek; była to grupa uprowadzona przez prorosyjskich separatystów 26 maja w obwodzie donieckim.
Hug podkreślił, że wszyscy uwolnieni obserwatorzy są cali i zdrowi i że uwolniono ich bez żadnych warunków. Jednocześnie poinformował, że planowane zwiększenie liczby obserwatorów na Ukrainie z 250 do 500 zostało wstrzymane. "Nie chcemy narażać kolejnych obserwatorów na ryzyko" - powiedział. Wskazał też, że jeśli poprawi się sytuacja w sferze bezpieczeństwa, liczbę obserwatorów szybko będzie można zwiększyć do przewidzianej.
Mimo ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę rozejmu, który ma obowiązywać do poniedziałku wieczorem, na wschodzie Ukrainy dochodzi wciąż do incydentów zbrojnych między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami.
Uwolnienie obserwatorów OBWE to jeden z warunków ultimatum, jakie UE postawiła w piątek separatystom, dając im czas do 30 czerwca. Składa się na nie również: przywrócenie kontroli władz ukraińskich nad trzema przejściami granicznymi; zawarcie porozumienia umożliwiającego OBWE monitorowanie przestrzegania rozejmu; uwolnienie wszystkich zakładników; rozpoczęcie rzeczowych negocjacji na temat wdrażania planu pokojowego prezydenta Poroszenki.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł