Oettinger: Objąć Polskę nadzorem KE

(fot. European Parliament via Foter.com / CC BY-NC-ND)
PAP/mc

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger opowiedział się w niedzielę na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m. in. zmiany w mediach.

- Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem - powiedział Oettinger w rozmowie z gazetą, będącą niedzielnym wydaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Materiał opublikowano na pierwszej stronie pod tytułem "Europa wywiera presję na Polskę".

Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem.

Oettinger wyraził zaniepokojenie zmianami w mediach publicznych uchwalonymi przez parlament w Warszawie.

DEON.PL POLECA

- Nie wolno zwalniać prezesa (stacji telewizyjnej bądź radiowej) bez podania przyczyny. To byłaby samowola. - podkreślił Oettinger.

"FAS" przypomina, że zaniepokojenie planami zmian w mediach publicznych w Polsce wyraziła wcześniej Europejska Unia Nadawców (EBU) w liście otwartym do premier Beaty Szydło. Wspomina także o liście w tej sprawie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa.

W czwartek Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

"FAS" pisze, że decyzję o włączeniu sytuacji w Polsce do porządku obrad 13 stycznia podjął szef KE Jean-Claude Juncker. Chce on wykorzystać unijny instrument istniejący od 2014 roku pozwalający podjąć "usystematyzowany dialog" z państwem członkowskim w sytuacji, gdy KE stwierdzi "systemowe zagrożenie dla praworządności".

Jak wyjaśnia "FAS", w przypadku, gdy dany kraj nie zareaguje na wysunięte przez Brukselę propozycje zmian, KE może wdrożyć postępowanie z powodu naruszenia praw podstawowych. Autor podkreśla, że w historii UE nigdy jeszcze nie zastosowano tej procedury mogącej prowadzić do utraty przez członka UE prawa głosu.

W osobnym materiale "FAS" wyjaśnia, że szef KE Juncker jest za wdrożeniem mechanizmu kontroli praworządności, działa jednak bardzo ostrożnie. Redakcja tłumaczy, że Juncker nie chce dostarczać przeciwnikom UE w Polsce argumentów przeciwko Brukseli. Należy "zwrócić uwagę na bat (w oryginale młotek), ale nie należy nim wymachiwać" - czytamy.

Autor Thomas Gutschker tłumaczy, że jeśli KE będzie działać "zbyt ostro", odniesie "przeciwny (od zamierzonego) skutek", co pokazuje doświadczenie z Austrią i Węgrami. Dlatego Juncker pozostawia publiczne wypowiedzi nt. Polski Timmermansowi i Oettingerawi.

Niemiecka gazeta wskazuje na istnienie w Polsce "żywej i głośnej" opozycji.

"Jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany w Polsce i przez Polaków, Juncker dysponuje różnymi środkami, po które może sięgnąć" - pisze "FAS", zaznaczając, że także nowy polski rząd jest "skazany na wsparcie ze strony KE".

Autor wymienia odszkodowania dla rolników w związku z rosyjskimi sankcjami oraz zgodę na subwencje dla górnictwa, które wymagają akceptacji Brukseli. Gutschker zastrzega, że te sprawy "nie są ze sobą bezpośrednio związane", lecz "pośrednio wszystko ze wszystkim się łączy".

- Juncker będzie zmuszony przy każdym spotkaniu z premier Szydło poruszyć najpierw tematy związane z praworządnością - powiedziało "FAS" źródło w KE. To oznacza, że na rozmowę o polskich postulatach pozostanie mniej czasu - dodaje anonimowy przedstawiciel KE.

Taka "taktyka kruszenia" jest wypróbowaną metodą stosowaną w Brukseli - pisze "FAS". Autor zastrzega, że w przypadku Węgier nie przyniosła ona sukcesu. - Orban realizuje swoją politykę nawet wtedy, gdy musi zrezygnować z pieniędzy z Brukseli - zaznacza Gutschker.

"KE postrzega Polskę inaczej" - uważa autor. - Kraj (Polska) ma czterokrotnie więcej mieszkańców i jest mocniej związany z sąsiadami. Na dłuższą metę nie może sobie pozwolić na izolację - twierdzi źródło w Brukseli, na które powołuje się niedzielny "FAS".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oettinger: Objąć Polskę nadzorem KE
Komentarze (10)
WDR .
3 stycznia 2016, 21:38
Czyli... niemiecki polityk mówi, że będzie Polskę szantażował. Aha...
3 stycznia 2016, 19:04
[url]http://www.bbc.com/news/world-europe-35217586[/url] -------- Wystarczył miesiąc dobrych zmian prezydenta Dudy i prezesa Kaczyńskiego i Polska zamieniła się w chorego człowieka Europy. Niedługo staniemy się drugimi Węgrami Wiktora Orbana, kraju o kiepskiej reputacji, krytykowanego i o zerowych wpływach i znaczeniu w Europie.
KM
Krzysztof Mendak
3 stycznia 2016, 17:30
http://wpolityce.pl/m/polityka/276970-prof-stawrowski-platforma-bardzo-szybko-weszla-cala-soba-w-utarte-koryto-postkomunistycznej-rzeki
3 stycznia 2016, 21:24
A moim zdaniem najbardziej z zbliżonym do komunu ugupowaniem jest PiS. Widać to w programie PiS zarówno gospodarczym jak też politycznym. PiS wykonuje takie działania jakie wykonywali komunisci w Polsce. PiS różni sięod komunistów w jednym punkcie ... religia. W pozostałych nasladuje komunistów. Czy jakakolwiek partia prawicowa na świecie poza PiS starała sie o wsparcie zwiazków zawodowych i jest wspierana przez takie zwiazki zawodowe? Tylko partie lewicowe dbaja o takie poparcie i je otrymują. Oczywiście mogą się nazwać "prawica", "trdycja" albo np. "granatowi" ale to nie zmienia tego, że PiS jest partią lewicową. 
KM
Krzysztof Mendak
3 stycznia 2016, 17:27
http://wpolityce.pl/m/polityka/276986-kukiz-tlumaczy-swoje-glosowanie-ws-mediow-wybaczcie-ale-znam-te-platformiane-media-jak-nikt-inny-od-srodka-komunisci-przy-nich-to-byli-liberalowie
P
piotr6441
3 stycznia 2016, 12:28
Związek Radziecki nas nie pokonał, tym bardziej lewacki Związek Belgijski. Niech się eurokraci zajmą raczej "swoimi" muzułmanami, za sprowadzenie których do Europy powinni być rozliczeni przy najbliższych wyborach. 
3 stycznia 2016, 21:25
PiS jest lewicowy. Nie trudno to dostrzec.
3 stycznia 2016, 10:36
Kolejna dobra zmiana prezydenta Dudy: [url]http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,26143,noworoczne-oredzie-prezydenta-andrzeja-dudy.html[/url] ------------ Prezydent podkreślił, że w świecie liczą się ci, którzy dobitnie przedstawiają swoje cele i śmiało je realizują. "Nadal więc będę prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów Rzeczypospolitej, broniąc jej wizerunku i dobrego imienia na świecie oraz dbając o przebywających za granicą Polaków" - oświadczył.
jazmig jazmig
3 stycznia 2016, 10:58
Duda przebywając ostatnio na Ukrainie maszerował raźno pod  flagami banderowskimi i nie oddał czci pomordowanym przez banderowców Polakom, natomiast dał 4 mld zł banderowcom do roztrwonienia.
jazmig jazmig
3 stycznia 2016, 10:23
W Polsce istnieje mnóstwo kanałów TV oraz radiowych. 3 kanały TVP nie stanowią żadnego monopolu, ponieważ jest jeszcze TVN, Polsat i kilka innych kanałów ogólnopolskich, a regionalnych jeszcze więcej. Zatem Oetinger pierniczy jak Piekarski na mękach.