Oni podjęli skuteczną walkę z klęską głodu

(fot. EPA/FELIPE TRUEBA)
EFE / PAP / slo

Przedstawiciel FAO w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ogłosił w sobotę w Santiago w Chile, że region stał się "przykładem dla świata" w walce z głodem: w ciągu 13 lat, do 2013 roku, niemal o połowę zmniejszył rozmiary tej klęski.

Przedstawiciel FAO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa - Raul Benitez stwierdził w wywiadzie dla agencji EFE, że region osiągnie wynik założony w Milenijnych Celach Rozwoju, uchwalonych w 2000 roku przez kraje członkowskie ONZ: tj. zmniejszenie o 50 proc. liczby głodującej ludności do końca 2015 r.

Głównymi instrumentami, za pomocą których kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów osiągnęły tę poprawę sytuacji najbiedniejszych - powiedział Benitez - były wspierane przez FAO i miejscowe rządy programy nadzielania najbiedniejszych ziemią pod uprawę, udostępnianie tanich kredytów, technicznych środków uprawy ziemi, itp.

Co ciekawe - podkreślił Benitez - rządy, które realizują programy walki z głodem w regionie "bynajmniej nie są jednego koloru politycznego".

DEON.PL POLECA

Wśród krajów, które podjęły skuteczną walkę z klęską głodu, przedstawiciel FAO wymienił Brazylię, Wenezuelę, Nikaraguę, Peru, Chile.

W Wenezueli i na Kubie, w krajach, które importują znaczną część potrzebnej im żywności, ponieważ nie wykorzystują swych "ogromnych, potencjalnych możliwości produkcyjnych", głód został niemal całkowicie zlikwidowany, a zjawisko to dotyczy mniej niż 5 proc. ludności - powiedział Benitez.

Walka z głodem w Ameryce Łacińskiej i regionie Karaibów nadal nie jest zakończona - podkreślił Benitez. Według danych FAO rzesza głodujących to nadal 47 milionów osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oni podjęli skuteczną walkę z klęską głodu
Komentarze (1)
jazmig jazmig
6 października 2013, 10:42
Wenezuela ma ogromne ilości ropy, więc głód w tym kraju jest zjawiskiem co najmniej dziwnym. Ten kraj niewątpliwie upada i głód na jego terytorium będzie się powiększał. Kuba, jako państwo komunistyczne, z definicji generuje głód, ale powolne odchodzenie od komunistycznej ortodoksji poprawia sytuację w tym kraju. Brazylia, potężny i bogaty kraj, tam głód jest skutkiem istotonych błędów politycznych i ekonomicznych, wskutek któych biedota wiejska przenosi się do miast, budują na ich obrzeżach fawele i żywiąc się tym, co się uda zdobyć, zamiast zasiedlać i uprawiać ogromne tereny nadające się na uprawy rolne. W tego rodzaju krajach nie powinno być głodu. Jest tam ciepły klimat, doskonałe warunki dla rolnictwa, nic, tylko hodować chociażby na potrzeby swojej rodziny. Problemem jest Afryka, które ma niegorsze warunki do uprawy żywnośći, ale ciągłe wojny i ogromna korupcja powodują, że na wielu obszarach panuje bieda i głód.