Pakistan: Bluźnierstwo i prześladowania

Pakistan: Bluźnierstwo i prześladowania
(fot. PAP/EPA/SAOOD REHMAN)
PAP / mh

Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI), zrzeszająca 57 państw muzułmańskich, zamierza domagać się w ONZ uchwalenia międzynarodowego zakazu bluźnierstwa przeciwko wszystkim religiom świata.

Pakistańscy chrześcijanie twierdzą, że takie właśnie prawo, obowiązujące w ich kraju prowadzi do prześladowania niemuzułmanów.

Od wielu lat OWI (do czerwca 2011 roku Organizacja Konferencji Islamskiej) przeforsowuje w genewskiej Radzie Praw Człowieka, a także nowojorskim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ uchwały, żądające powszechnego zakazu bluźnierstwa. Inicjatywy państw muzułmańskich utrącane są jednak przez Zachód, a także kraje Ameryki Południowej, twierdzące, że taki zakaz byłby sprzeczny z wolnością słowa oraz Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.

DEON.PL POLECA

Światowa Rada Kościołów, grupująca przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich (z wyjątkiem katolickiego) na zorganizowanej w Genewie konferencji przypomniała, że w Pakistanie prawo zakazujące bluźnierstwa wykorzystywane jest przez muzułmanów do prześladowania mniejszości religijnych: chrześcijan, hinduistów, sikhów, a nawet muzułmańskich szyitów.

Jako najnowszy przykład prześladowań chrześcijan w Pakistanie Światowa Rada Kościołów przytoczyła sprawę nastoletniej chrześcijanki, fałszywie oskarżonej przez mułłę o zbezczeszczenie Koranu. Rimsha Masih (chrześcijanie żyjący w krajach islamu często przybierają to nazwisko, pochodzące od słowa, oznaczającego mesjasza) została zwolniona za kaucją z aresztu, ale ukrywa się wraz z rodziną, która w niedawnej rozmowie z telewizją CNN przyznała, że obawia się o swoje bezpieczeństwo i życie mimo zapewnień ochrony, składanych przez rząd w Islamabadzie.

W liczącym prawie 200 mln mieszkańców Pakistanie 97 proc. ludności stanowią muzułmańscy sunnici. Zgodnie z obowiązującym prawem kara śmierci grozi za obrazę proroka Mahometa, a dożywocie za zbezczeszczenie Koranu. Prawo to, wywodzące się jeszcze z czasów brytyjskich Indii kolonialnych, zostało wzmocnione w latach 80. XX wieku przez wojskowego dyktatora Zia-ul Haqa, odwołującego się do islamu, by legitymizować swoją władzę.

Poza sunnitami w Pakistanie żyje kilkanaście milionów szyitów, a także po kilka milionów hinduistów i chrześcijan. Ci ostatni stanowią 3-4 proc. ludności kraju. Pakistańscy chrześcijanie wywodzą się w ogromnej większości z "niedotykalnych". W muzułmańskim państwie, powstałym z podziału brytyjskich Indii, wielu "niedotykalnych" przeszło na chrześcijaństwo, by poprawić swój status społeczny. Wciąż pozostali jednak najniższą i najuboższą grupą społeczną w kraju.

Oskarżenia o bluźnierstwo wobec chrześcijan nasiliły się po 2001 roku, gdy po inwazji Amerykanów na Afganistan wzrosły w Pakistanie antyzachodnie nastroje i religijny fanatyzm. Muzułmańscy radykałowie oskarżają pakistańskich chrześcijan o sprzyjanie Zachodowi.

"Pakistan jest krajem muzułmanów, takie było życzenie Allaha" - powiedział mułła Khalid Jadon Chishti z islamabadzkiego przedmieścia Mehrabad, który podrzucił chrześcijańskiej nastolatce wyrwane stronice Koranu i teraz sam jest oskarżony o bluźnierstwo. Mułła przyznał, że chodziło mu o wywołanie wśród wiernych wściekłości na chrześcijan i przepędzenie tych ostatnich z Mehrabadu.

Po oskarżeniu dziewczyny o bluźnierstwo muzułmańscy sąsiedzi chcieli dokonać na niej samosądu, a obawiając się pogromu, pół tysiąca chrześcijan uciekło ze swoich domów i schroniło się w lasach pod Islamabadem.

W 2009 roku, na wieść o spaleniu Koranu przez chrześcijan, muzułmanie dokonali ich pogromu w pendżabskim mieście Gudźra; osiem osób zostało spalonych żywcem. W 2001 roku w Bahalwalpurze w pogromie chrześcijan zginęło 16 osób.

Obawiając się nowych prześladowań ze strony muzułmańskich fanatyków, Pakistańskie Zjednoczone Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynne wystąpiło do rządu w Islamabadzie z wnioskiem o wydzielenie z Pendżabu odrębnej prowincji dla dwóch milionów chrześcijan. "Tylko we własnej prowincji będziemy mogli czuć się równymi obywatelami kraju" - powiedział gazecie "Daily Telegraph" prezes towarzystwa Yunus Masih Bhatti.

Szanse na powstanie chrześcijańskiej prowincji w Pakistanie są jednak jeszcze mizerniejsze niż nadzieje chrześcijan i działaczy praw człowieka na to, że rząd zniesie wykorzystywane przeciwko nim prawo o bluźnierstwie. Salman Tasir, gubernator prowincji Pendżab, a także minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti, którzy o rewizję prawa zabiegali, zostali w zeszłym roku zamordowani przez zamachowców.

Światowa Rada Kościołów wskazuje, że nie tylko chrześcijanie, ale także inne mniejszości religijne są prześladowane w Pakistanie, a do walki z nimi wykorzystywane jest prawo o bluźnierstwie. Organizacja Human Rights Watch alarmuje, że najcięższe prześladowania spotykają w Pakistanie szyitów. Jedynie w tym roku w zamachach i pogromach zginęło ich prawie pół tysiąca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pakistan: Bluźnierstwo i prześladowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.