Palestyński wniosek w Radzie Bezpieczeństwa

Palestyński wniosek w Radzie Bezpieczeństwa
(fot. EPA/ALAA BADARNEH)
PAP / psd

Rada Bezpieczeństwa ONZ uczyniła w środę pierwszy krok w kierunku rozpatrzenia palestyńskiego wniosku o członkostwo w ONZ, przekazując go swemu komitetowi, który przeanalizuje go i oceni w ciągu najbliższych tygodni.

Stały komitet do spraw przyjmowania nowych członków składa się ze wszystkich 15 państw członkowskich Rady. Przegląd wniosku o członkostwo trwa normalnie najwyżej 35 dni, ale zachodni dyplomaci twierdzą, że limit ten może zostać zlekceważony, a cała procedura mogłaby teoretycznie utknąć w miejscu.

Zdaniem zachodnich dyplomatów w RB, palestyński wniosek jest skazany na fiasko z powodu stanowiska USA. Jednak główny palestyński przedstawiciel w ONZ Rijad Mansur powitał z uznaniem posunięcie Rady jako pierwszy krok w kierunku ewentualnego uznania palestyńskiej państwowości przez ONZ.

DEON.PL POLECA

"Jesteśmy wdzięczni Radzie Bezpieczeństwa za zdecydowane i jasne działanie w reakcji na nasz wniosek. Proces posuwa się naprzód krok za krokiem i mamy nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa sprosta swej odpowiedzialności i zaaprobuje nasz wniosek" - oświadczył Mansur. Dodał, iż Palestyńczycy mają nadzieję, że proces ten nie będzie długo trwał.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas, który w piątek przekazał wniosek sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi, powiedział, że chce rozpatrzenia go w ciągu tygodni. Pierwsze posiedzenie stałego komitetu ds. członkostwa odbędzie się w piątek.

Izrael zdecydowanie przeciwstawia się palestyńskiemu dążeniu do członkostwa w ONZ, twierdząc, że jest to próba zdelegalizowania państwa żydowskiego. Złożony przez Abbasa wniosek domaga się uznania państwa palestyńskiego obejmującego Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą. Według strony izraelskiej, palestyńska państwowość wraz z członkostwem ONZ może zostać urzeczywistniona tylko poprzez bezpośrednie rokowania z Izraelem na temat trwałego porozumienia pokojowego.

Stany Zjednoczone zadeklarowały, że zawetują palestyński wniosek, który zanim trafi na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ, musi zostać zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa. Zdaniem zachodnich dyplomatów, w liczącej 15 państw Radzie Palestyńczycy mogą na razie liczyć na tylko sześć pewnych głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Palestyński wniosek w Radzie Bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.