Państwo Środka wyludnia się i starzeje

Demografowie spodziewali się, że do 2010 roku Chińczyków będzie więcej, bo 1,4 mld (fot. EPA/Qilai Shen)
PAP / wab

W 2010 roku liczba mieszkańców Chin osiągnęła 1,34 mld. Społeczeństwo chińskie szybko się urbanizuje i starzeje - wynika z opublikowanych w czwartek wyników najnowszego spisu powszechnego przeprowadzonego w tym kraju.

Demografowie spodziewali się, że do 2010 roku Chińczyków będzie więcej, bo 1,4 mld.

Przez 10 lat między najnowszym a poprzednim spisem ludność Chin powiększyła się o 5,9 proc., z 1,27 mld osób.

Z najnowszego badania wynika, że społeczeństwo coraz bardziej skupia się wokół miast. W 2010 roku mieszkała w nich niemal połowa (47,7 proc.) wszystkich mieszkańców. Dla porównania zaledwie 10 lat wcześniej było to 36,1 proc. (przy użyciu innej metody obliczeniowej).

Innym ważnym odkryciem jest starzenie się chińskiego społeczeństwa. O ponad 6 punktów procentowych spadła liczba osób w przedziale wiekowym do 14 lat (do 16,6 proc.), natomiast wzrosła liczba osób w wieku 60 lat i starszych - wynosi obecnie ponad 13 proc., co oznacza wzrost o blisko 3 punkty proc. Oznacza to m.in., że zmniejsza się liczba potencjalnych robotników z terenów wiejskich w największej, po USA, gospodarce świata.

Zmiana w strukturze wiekowej ludności to rezultat kilku czynników, takich jak "znaczne podniesienie standardu życia", działania w dziedzinie ochrony zdrowia, "szybki rozwój gospodarczy i społeczny" oraz "utrzymujący się, niski wskaźnik płodności i zjawisko starzenia się społeczeństwa" - wyjaśniono w spisie.

Rządowa polityka kontroli populacji, która reguluje liczebność rodzin, sprawiła, że roczny przyrost naturalny utrzymuje się na poziomie poniżej 1 proc., a w przyszłości ma być ujemny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo Środka wyludnia się i starzeje
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.