Parada z okazji urodzin królowej Elżbiety II
Z udziałem ponad tysiąca gwardzistów przy dusznej, choć bezdeszczowej pogodzie na placu musztry królewskiej gwardii konnej w Londynie odbyła się doroczna parada z okazji "oficjalnych" urodzin Elżbiety II, będących w W. Brytanii świętem państwowym.
Elżbieta II świętuje urodziny dwa razy w roku: swoje rzeczywiste urodziny 21 kwietnia (w tym roku skończyła 88 lat) i oficjalne - zwykle w drugą sobotę czerwca.
Z tej okazji odbywa się kolorowa parada wojskowa ze sztandarem i orkiestrą, której tradycja sięga połowy XVIII w. W 1805 r. połączono zwyczaj parady wojskowej z "oficjalnymi" urodzinami monarchy.
Faktycznie tradycja marszów ze sztandarem wywodzi się z zamierzchłych czasów, gdy chorążowie paradowali z nim przed bitwą, by żołnierze znali swoje miejsce i wiedzieli, gdzie się zgrupować.
Zwyczaj "oficjalnych urodzin monarchy" obchodzonych w czerwcu wprowadził Jerzy II z dynastii hanowerskiej w 1748 r., ponieważ urodził się w październiku, a z powodu brzydkiej pogody poddani nie byli skłonni dawać na ulicach wyrazu radości z okazji urodzin monarchy.
Elżbieta II po raz pierwszy wystąpiła na tradycyjnej paradzie w 1951 r., zastępując chorego ojca Jerzego VI.
Tylko raz w ciągu ponad 60 lat panowania Elżbiety parada się nie odbyła - w 1955 r. odwołano ją z powodu strajku generalnego.
Co roku na zasadzie rotacji sztandar prezentuje jeden z czterech pułków gwardii pieszej. Tym razem ze swym sztandarem przemaszerowali grenadierzy, od których królowa przyjęła salut.
Paradę rozpoczyna przemarsz gwardzistów szeroką, świątecznie udekorowaną aleją (Pall Mall) z Pałacu Buckingham do koszar gwardii konnej, gdzie znajduje się plac musztry. Usytuowany jest on w okolicy parku św. Jakuba, Downing Street, budynków dawnego ministerstwa wojny i admiralicji.
Po paradzie żołnierze odmaszerowują tą samą trasą. Precyzyjne zgranie choreografii wymaga kilkutygodniowych przygotowań.
Elżbieta II przyjechała na miejsce z Pałacu Buckingham zabytkowym powozem w towarzystwie 93-letniego księcia Edynburga Filipa, eskortowana przez gwardzistów konnej jednostki Blues & Royals.
Na koniach byli: następca tronu książę Walii Karol mający stopień pułkownika gwardii walijskiej, jego siostra księżniczka Anna - pułkownik jednostki Blues & Royals - oraz książę Cambridge William. Czwarty w sukcesji do tronu książę Harry jechał powozem w towarzystwie księżnej Kornwalii Camilli i księżnej Cambridge Catherine.
Uroczystość zakończyło 41 salw armatnich oddanych w pobliskim Green Parku i przelot samolotów RAF-u z udziałem grupy akrobatycznej Red Arrows, obserwowany przez rodzinę królewską z balkonu Pałacu Buckingham. To jedna z nielicznych okazji, w których uczestniczy nie tylko ścisła rodzina królewska, ale także dalsza.
Skomentuj artykuł