Pentagon: atak na Syrię zniechęci Koreę Płn.

(fot. EPA/KHALED ELFIQI)
PAP / pz

Zdecydowana odpowiedź na użycie przez reżim syryjski broni chemicznej pomoże zniechęcić Koreę Północną do skorzystania z jej własnego "pokaźnego arsenału broni chemicznej" - powiedział wiceminister obrony USA James Miller we wtorek podczas wizyty w Chinach.

Wiceszef Pentagonu zaznaczył, że podczas poniedziałkowych rozmów z przedstawicielami chińskiego ministerstwa obrony domagał się utrzymania norm dotyczących tego rodzaju broni.

"Podkreśliłem, że Korea Północna ma ogromny arsenał broni chemicznej i że nie chcemy żyć w świecie, w którym próg użycia takiej broni zostałby obniżony" - powiedział Miller dziennikarzom.

DEON.PL POLECA

"Argumentowałem, że nie tylko w interesie USA, ale także Chin i społeczności międzynarodowej jest, by na jednoznaczne zastosowanie broni chemicznej na dużą skalę przez (reżim syryjskiego prezydenta Baszara) el-Asada nastąpiła zdecydowana odpowiedź" - dodał Miller.

Według niego wiceszef Sztabu Generalnego chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Wang Guanzhong "przyjął do wiadomości" jego argumenty, ale skierował Millera do MSZ Chin w sprawie pytań o Syrię.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi apelował już do Stanów Zjednoczonych, by z "najwyższą ostrożnością" działały w sprawie Syrii. Na niedawnym szczycie G20 w Petersburgu przywódca Chin Xi Jinping powiedział amerykańskiemu prezydentowi Barackowi Obamie, że rozważana przez USA zbrojna interwencja nie rozwiąże problemu.

Chiny wielokrotnie apelowały do inspektorów ONZ o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie ataku chemicznego, którego - według USA - 21 sierpnia miała się dopuścić syryjska armia rządowa, oraz o nieuprzedzanie wyników tego dochodzenia. Państwo Środka domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców ataku przeprowadzonego na przedmieściach Damaszku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pentagon: atak na Syrię zniechęci Koreę Płn.
Komentarze (1)
10 września 2013, 10:58
...oraz spowoduje wzrost opadów deszczu w Afryce środkowej. Jeszcze jakieś poszukiwanie argumentów na zachętę?