Polacy budują wodociągi i naprawiają kanalizację w Iraku

Polacy budują wodociągi i naprawiają kanalizację w Iraku
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej buduje sieci wodociągowe w miejscowościach powiatu Sheihan oraz głównego kanału odprowadzania ścieków z miejscowości Batnaya (Irak federalny). Wdraża też system mierzenia zużycia wody w Mosulu.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wybudowało w zachodniej części miasta Sheihan (dzielnica Shev Baluka) oraz we wsiach Bibawa i Kame (iracki Kurdystan) sieci wodociągowe. Powstały pompy wodne (stacje pomp), położono rury doprowadzające wodę do domów oraz linie elektryczne. Ponadto PCPM przeprowadziło szkolenia dla inżynierów i urzędników z zakresu planowania i budowania sieci wodno-kanalizacyjnych przy użyciu specjalistycznego oprogramowania typu CAD. PCPM prowadzi również kampanię edukacyjną dla lokalnej społeczności, której celem jest popularyzacja oszczędzania wody.

DEON.PL POLECA
Polacy budują sieci wodociągowe w Iraku

Inwestycja o wartości ponad 200 tys. USD zapewni usługi kanalizacyjne około 200 rodzinom, które już wróciły do tej miejscowości, a w dalszej perspektywie przyczyni się do dalszych powrotów.

"Braki bieżącej wody to był i nadal jest jeden z podstawowych problemów lokalnych społeczności. Równie istotne było położenie systemu kanalizacji, bo do tej pory brudna wodna była albo odbierana przez szambiarki albo po prostu ścieki były zrzucane na okoliczne pola. Rozpoczynając budowę kanału odprowadzania ścieków we wsi Batnaya musieliśmy bardzo ostrożnie i dokładnie planować przebieg działań, bo ta wieś leżała na linii frontu w walkach z ISIS" - powiedział przedstawiciel PCPM, Jarosław Zarychta.

Zaznaczył, że w gruzowiskach, które pokrywały teren inwestycji i w ziemi nadal znajduje się wiele niewybuchów. Wprawdzie odcinki były sprawdzane przez saperów, ale Polacy podchodzili bardzo ostrożnie do prac budowlanych. "Dość powiedzieć, że do prac ziemnych używane były opancerzone koparki" - podkreślił Zarychta.

W Batnaya powstał kolektor ściekowy oraz ok. 200 m kanału odprowadzającego ścieki. To wystarczająca infrastruktura dla całej wsi Batnaya. "W trakcie prac wykopaliśmy nielegalnie podłączony światłowód, a także musieliśmy uzyskać zgodę na przeniesienie jednego check-pointu wojskowego w związku ze zmianą drogi dojazdowej do miejscowości" - opowiedział Zarychta.

Duży nacisk położony też został na edukację społeczną w zakresie oszczędzania wody i zmniejszania jej zużycia. "Wydrukowaliśmy ulotki, które rozdawaliśmy chodząc od domu do domu w zachodniej części miasta. Tu występują największe problemy z deficytem wody, m.in. przez słabą infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, która skutkuje bardzo dużą utratą wody na sieci, i bardzo duże zużycie wody. Z naszymi lokalnymi partnerami wyprodukowaliśmy również filmik edukacyjny, który chcemy publikować w lokalnych kanałach mediów społecznościowych" - podkreślił Zarychta.

"Zmiany klimatyczne powodują, że mamy ogromne kłopoty z dostarczaniem mieszkańcom bieżącej wody. Susze i brak deszczu spowodowały wyschnięcie wód gruntowych, w zasadzie teraz bazujemy jedynie na wodach deszczowych, ale deszcze są coraz rzadsze. Ponadto ze względu na uchodźców, którzy chronili się u nas przez ISIS, znacząco wzrosło zapotrzebowanie na wodę. Przez te zmiany w zasobach wody jesteśmy zmuszeni kopać coraz głębiej i głębiej, ale niedostatek wody się zwiększa" - powiedział przewodniczący dyrektoriatu wody gminy Sheihan, Khairy Khader Yazdeen.

Jak zaznaczył, część mieszkańców korzysta z wody pobieranej z cystern i specjalnych zbiorników. "Dzięki PCPM powstały studnie i pompy wodne, które doprowadzają wodę do zachodniej części naszego miasta. Obecnie korzysta z nich 1400 osób, docelowo będzie to 4.000-5.000 osób. Dzięki pompom wodnym jesteśmy w stanie budować system kanalizacji i wodociągowy z użyciem szerszych rur, które tłoczą więcej wody i możemy ją dostarczać do najbardziej oddalonych rejonów miasta" - dodał.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polacy budują wodociągi i naprawiają kanalizację w Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.