Polska powinna wejść do unii bankowej

(fot. EPP Group in the European Parliament (Official) / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
PAP / mh

Polska powinna uczestniczyć we wszystkich aspektach unii bankowej otwartych dla krajów spoza strefy euro - uważa Danuta Huebner. Jej zdaniem, unia bankowa to wielka, strategiczna zmiana w UE, która jednak może zagrażać sektorowi finansowemu krajów spoza euro.

W rozmowie z PAP przewodnicząca komisji ds. rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego, była komisarz UE ds. polityki regionalnej oceniła, że Polska powinna wejść do wspólnego nadzoru bankowego. Będzie on najpewniej warunkiem wejścia do całej unii bankowej, która obejmie też wspólny system gwarantowania depozytów bankowych i wspólny fundusz restrukturyzacji i likwidacji banków.

"Musimy rozważyć maksymalne wejście, czyli udział we wszystkich instytucjach, które unia bankowa tworzy i które będą otwarte dla krajów spoza euro" - powiedziała europosłanka. Dodała, że Polska nie powinna pozostać poza unią bankową, bo "nie ma pozycji Londynu, tylko państwa na dorobku", którego sektor finansowy nie jest jeszcze tak silny. Zaznaczyła, że dotąd nie wiadomo dokładnie, które elementy unii bankowej będą otwarte dla całej "27", a które tylko dla "17".

Huebner oceniła, że unia bankowa jest "pierwszą z wielkich, strategicznych zmian UE", ale stwarza też zagrożenia dalszego podziału na "Europę dwóch prędkości".

DEON.PL POLECA

"Ona stwarza bardzo radykalny podział w Europie. Wszystkie sektory finansowe, które będą poza unią bankową, mogą być narażone na różne negatywne skutki faktu, że strefa euro będzie cieszyć się szczególnym nadzorem i zaufaniem rynków" - powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o ewentualne ograniczenia transgranicznej działalności banków z krajów strefy euro w krajach, które znajdą się poza wspólnym nadzorem. "To tworzy nie tylko dwie kategorie państw, ale także dwa sektory finansowe w UE" - podkreśliła. Dodała, że zaufanie rynków przekłada się też na rentowność papierów dłużnych krajów UE.

Komisja Europejska przedstawi swą propozycję nadzoru bankowego 12 września. Wciąż nie wiadomo, czy Europejski Bank Centralny obejmie nadzór nad wszystkimi sześcioma tys. banków w strefie euro (jak chce KE) czy tylko nad kluczowymi bankami systemowymi (jak chcą Niemcy). Zdaniem Huebner, najpewniej nad regionalnymi i lokalnymi bankami będzie utrzymany nadzór krajowy, a EBC obejmie bezpośredni nadzór tylko nad bankami systemowymi, głównie w strefie euro. Przypomniała, że Polska - jako kraj spoza eurolandu - nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie EBC i będzie prawdopodobnie uczestniczyć we wspólnym nadzorze na zasadzie "koordynacji nadzorów narodowych".

Wspólny nadzór, w którym kluczową rolę ma odgrywać EBC, miałby stopniowo wchodzić w życie począwszy od stycznia 2013 r. i być pierwszym krokiem w kierunku tzw. unii bankowej. KE przekonuje, że jej propozycja będzie otwarta dla wszystkich 27 krajów UE. Polska jak dotąd nie złożyła deklaracji o przystąpieniu do wspólnego nadzoru, choć jak zaznaczał minister finansów Jacek Rostowski, wspólny nadzór eurolandu - pod pewnymi warunkami - może być dla Polski "nawet pożądany".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska powinna wejść do unii bankowej
Komentarze (6)
W
Witold
6 września 2012, 13:35
 Z tym wielkim zaufaniem rynków do europejskiego systemu bankowego to Pani Huebner ostro przesadziła. Może ono sie kiedys pojawi a na razie zaufanie bierze się z tego, że za systemem stoją wszystkie rządy grając va bank na jego obronę. Jak rozwiążą obecny kryzys to takie zaufanie może pojawić się, ale dopiero za kilka lat. Jeśli go nie rozwiążą a unia bankowa miałaby oznaczać współodpowiedzialność Polski za ten system to wejście byłoby dla Polski tragiczne, więc odpowiedź na pytanie 'wejść czy nie wejść' wcale nie jest proste i można na jej udzielić dopiero znając szczegóły tej unii i zobowiązań jakie by na nas nałożyła. A co do braku obecności bankow zachodnich w Polsce to problemem mogloby być jedynie gdyby się w trybie pilnym stąd ewakuowały. System bankowy mamy zreformowany, w czym te banki z pewnością miały swój udzial, ale to było w latach 90-ych, a na dzisiaj wcale ich nie musimy aż tak zapraszać.
6 września 2012, 13:30
 Jeszcze nie przedstawiono propozycji w tym temacie, a ona już nawołuje do przyjęcia wszystkiego jak leci, bez czytania. Spokojnie kobieto, nie pali się, to nie piekarnia! Trzeba przeczytać, o co tam tak na prawdę chodzi, bo wiele wskazuje na to, że oni szukają frajerów, którzy za nich będą spłacali zadłużenie Grecji, Włoch, Hiszpanii i im podobnych.
L
leo101
6 września 2012, 11:58
dlaczego na Deon nie mam informacji o procesie twórcy antykomor.pl Roberta Frycza? Czyżby deon też uczestniczył w odpowiednim kształtowaniu myśli polaków?
A
a
6 września 2012, 11:54
  Za zaistniala sytuacje nalezy obwiniac wszystkich wyborcow PO, sld, palikota i psl. Trzeba to jasno powiedziec, prawde nalezy przyjac i wypowiedziec ja na najwyzszych instacjach wladzy panstwowej. Oni ponosza odpowiedzialnosc moralna, najwyzsza, beda od niej uciekac. Nie nalezy patrzec na to : co kto mowi, ale kto mowi. Trudno powracac do przeszlosci w tak krotkim tekscie, ale stalismy sie ofiara okraglostolcowej przeszlosci. 
X
xyz
6 września 2012, 08:43
pani poslanka do UE z nominacji libertynskiej holoty PO,SLD,PSL,kontynuuje likwidacje panstwa Polskiego,na rzecz brukselskiej,praktycznie niemieckiej nowej Rzeszy ze stolica w Berlinie.
F
FFF
6 września 2012, 08:39
NIE I JESZCZE RAZ NIE, BO ŹLI DĄŻĄ DO ZNISZCZENIA WSZELKIEJ NIEZALEZNOŚCI EKONOMICZNEJ POLSKI.  TO WOJNA O WŁADZE NAD POLSKĄ !!!  EURO TEZ  JEST KONIEM TROJAŃSKIM MOCARSTW, GŁÓWNIE NIEMIEC. DURNE URZĘDASY Z ANTYDEMOKRACJI UNIJNEJ CHCA PRZEJĄĆ WŁADZĘ,BY  STŁAMSIC LUDZI I ZNIEWOLIĆ WYZYSKUJĄC NA MAKSA WEDLE JAKIEJŚ TAJNEJ ANTYLUDZKIEJ IDEOLOGII.  MAMONA ? POLSKA WINNA ODZYSKAĆ BANKI I SEKTOR PIENIĘŻNY I PRZSTAC SIE ZADŁUŻAĆ I  MA BUDOWAC POLSKIE MIEJSCA PRACY. TYLKO TAKIE INWESTYCJE W POLSKA RODZINĘ, DZIECI I PRACE MA DAC NAM WZROST, INACZEJ  DNO I ROZBIÓR MASY GŁUPCÓW.  NIE JESTESMY GŁUPCAMI ? ;)