Polska "wyróżniona" tytułem "Skamieliny Dnia"

Podstarzały Tusk przeprasza, że nie powstrzymał zmian klimatu - plakat Greenpeace (fot. greenpeace.org)
PAP / wab

Sieć Climate Action Network (CAN) skupiająca ponad 450 organizacji pozarządowych z całego świata przyznała w czwartek w Kopenhadze "Skamielinę Dnia" Polsce. Jest to forma krytyki za zarzucane nam blokowanie podniesienia przez Unię Europejską docelowej redukcji emisji CO2 z 20 proc. do 30 proc.

CAN w uzasadnieniu zacytowała wypowiedź szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza dla "EU Observera": "(…) W Kopenhadze rozpoczyna się sekwencja zdarzeń, które – miejmy nadzieję – zakończą się w Meksyku, a tam będziemy mieli narzędzia, by ocenić, czy możemy zwiększyć cel redukcyjny UE z 20 proc. do 30 proc.".

DEON.PL POLECA

Szef polskiej delegacji na kopenhaskim szczycie klimatycznym Tomasz Chruszczow ocenił, że przyznanie "Skamieliny Dnia" Polsce jest "niezrozumiałe".

Ogłaszając czwartkową "Skamielinę Dnia", sieć CAN wyraziła opinię, że podniesienie docelowej redukcji przez UE ma "absolutnie kluczowe" znaczenie dla osiągnięcia "rzeczywistego porozumienia klimatycznego w Kopenhadze".

CAN wezwała UE do zwiększenia docelowej redukcji do 40 proc. (do roku 2020, z poziomu 1990 roku). Na stronie internetowej CAN napisano, że próba blokowania nawet podniesienia celu redukcji emisji z 20 proc. jest "więcej niż wystarczająca", by przyznać Polsce "Skamielinę".

Rząd w Warszawie sceptycznie podchodzi do apeli o zwiększenie unijnych ambicji świadom kosztów, jakie pakiet klimatyczno-energetyczny oznacza dla polskiej gospodarki. Mikołaj Dowgielewicz podkreślał w poniedziałek w Brukseli warunkowość zapowiedzi UE. Przypomniał, że przejście na cel 30 proc. może nastąpić jedynie wtedy, kiedy inne kraje zdobędą się na porównywalny wysiłek. – Obecnie nie są spełnione warunki, by przejść z 20 na 30 proc. – powiedział. Ocenił, że zapowiedzi redukcji innych krajów "nie są porównywalne ze zobowiązaniami Europy".

Szef polskiej delegacji na szczycie w Kopenhadze Tomasz Chruszczow zauważył, że redukcja emisji CO2 jest w gruncie rzeczy zaproszeniem skierowanym do innych krajów świata, a jednocześnie bardzo jasną deklaracją tego, co zrobi wspólnota, kiedy inne kraje rozwinięte zaangażują się w podobnym stopniu w ograniczanie emisji. – Dzięki decyzji Rady Europejskiej z marca 2007 roku i października 2009 roku Unia Europejska przyjęła pakiet energetyczno-klimatyczny i póki co jest jedynym tak wielkim obszarem gospodarczym, który nie tylko deklaruje zmniejszenie emisji CO2, ale rzeczywiście to robi dzięki restrykcyjnemu prawu europejskiemu, które Polska stosuje, a które wymusza redukcję dwutlenku węgla – przypomniał.

Podkreślił, że Polska jest światowym liderem, który pokazał, że można redukować emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie rozwijać gospodarkę. – Nasze emisje w ciągu ostatnich 20 lat spadły o 30 proc., a gospodarka wzrosła o przeszło 70 proc. Takiego wyniku nie ma nikt na świecie – powiedział Chruszczow.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska "wyróżniona" tytułem "Skamieliny Dnia"
Komentarze (1)
F
franek
11 grudnia 2009, 10:41
Na szczęście nasz rząd nie ugina sie pod ciśnieniem opinii urabianej w interesie wielkiego kapitału. Im wiecej takich nagród, tym lepiej dla naszej kieszeni.