Polubowne rozwiązanie sprawy Assange'a
Rząd brytyjski chce "polubownego rozwiązania" dyplomatycznego impasu w stosunkach z Ekwadorem, wywołanego przyznaniem ze względów humanitarnych azylu założycielowi demaskatorskiego portalu Wikileaks Julianowi Assange'owi - twierdzi BBC.
Brytyjski ministerstwo spraw zagranicznych nawiązało w tej sprawie kontakt telefoniczny z rządem Ekwadoru. Rzecznik resortu nie chciał skomentować dla BBC tych doniesień wprost, ale wyraził nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać polubownie.
Assange chroni się na terenie ambasady Ekwadoru w dzielnicy Knightsbridge w Londynie od 19 czerwca. Jego ekstradycji domaga się szwedzka prokuratura, która chce go przesłuchać w związku z zarzutami o przestępstwa natury seksualnej. 41-letni Australijczyk zabiegał o to, by sądy angielskie uznały szwedzki wniosek w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania za nieważny i uchyliły go, ale wszystkie sądy we wszystkich instancjach uznały go za prawidłowy.
Możliwości składania przez Assange'a odwołań do brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości wyczerpały się i groziła mu ekstradycja do Szwecji. Zarzucanych mu czynów Assange miał się dopuścić w sierpniu 2010 roku w Sztokholmie. Assange obawia się, że Szwedzi wydadzą go USA, gdzie zostałby postawiony przed sądem za ujawnienie przez Wikileaks tajnych dokumentów państwowych, za co teoretycznie grozi nawet kara śmierci.
Według cytowanego przez BBC rzecznika rządu Ekwadoru, w wyniku kontaktu telefonicznego "obie strony szukając rozwiązania dla sprawy Assange'a przywróciły bliski normalności dyplomatyczny dialog". Jednym z tematów rozmowy był status Assange'a po zakończeniu prowadzonego przeciwko niemu w Szwecji postępowania prokuratorskiego.
"Ekwadorczycy chcą gwarancji, że po ewentualnym procesie Assange'a w Szwecji nie będzie mu grozić dalsza ekstradycja. Chcą też wiedzieć, na jakich warunkach byłby przetrzymywany przez szwedzkie władze" - twierdzi BBC.
Z kolei według cytowanego przez dziennik "Guardian" ekwadorskiego dyplomaty, w negocjacjach z Foreign Office Ekwador sugerował, że zaakceptuje brytyjskie i szwedzkie gwarancje, iż po wydaniu Assange'a Szwecji nie zostanie on przekazany USA. "To może być wyjściem z sytuacji, a Ekwador zawsze deklarował, że nie zamierza ingerować w proces prawny w Szwecji, może go natomiast ułatwić" - powiedział ów dyplomata.
Skomentuj artykuł