USA: Azyl dla Assange'a to nie nasza sprawa

PAP / im

Nie mieszamy się w sprawę udzielenia azylu przez Ekwador założycielowi WikiLeaks, Julianowi Assange'owi - oświadczył w czwartek rząd amerykański. W USA dominują komentarze negatywnie oceniające jego działalność. Jeden z ekspertów nazwał je "chuligaństwem".

- Chodzi o sprawę dotyczącą wyłącznie krajów zainteresowanych i nie mamy zamiaru w nią ingerować - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland, poproszona o skomentowanie decyzji władz w Quito o azylu dla szefa demaskatorskiego portalu internetowego, który przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Rząd Szwecji żąda wydania Assange'a, gdyż prokuratura tego kraju chce go przesłuchać w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstw seksualnych. Assange obawia się, że Szwecja przekaże go USA, gdzie - jak uważa - grozi mu surowa kara za opublikowanie w portalu WikiLeaks 250 tysięcy tajnych not dyplomatycznych rządu amerykańskiego, dotyczących m.in. wojen w Iraku i Afganistanie.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa powiedział, że jego kraj udzielił azylu Assange'owi, kiedy nie uzyskał od Waszyngtonu i Londynu gwarancji, że nie zostanie on wydany USA.

DEON.PL POLECA

Władze brytyjskie dały tymczasem do zrozumienia, że nie zgodzą się, by Assange opuścił ambasadę i bezpiecznie pojechał na lotnisko, aby udać się do Ekwadoru. Przewiduje się więc, że będzie musiał pozostać uwięziony de facto w ambasadzie.

- Correa udzielił azylu Assange'owi, żeby się popisać. Wie bowiem, że i tak nie grozi mu, że szef WikiLeaks przyjedzie do jego kraju. Najwyraźniej jest zazdrosny, że (prezydent Wenezueli Hugo) Chavez cieszy się większym zainteresowaniem niż on - powiedział w rozmowie z PAP znany ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Brookings Institution, Michael O'Hanlon.

- Jeśli uważa się, że pewne dokumenty powinny zostać ujawnione dla dobra publicznego, można to czasem zrobić. Assange ujawnił jednak tysiące materiałów niejako hurtowo, nie zważając na to, że opublikowanie pewnych dokumentów o charakterze militarnym naraziło na niebezpieczeństwo życie ludzi. Poza tym rządy mają prawo do poufnej wymiany informacji i poglądów; potrzeba do tego prywatności. Trudno więc na serio bronić Assange'a - powiedział O'Hanlon.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Azyl dla Assange'a to nie nasza sprawa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.