Pomoc dla banków z EMS poniżej 80 mld euro
PAP / psd
Niemcy dążą do ograniczenia środków z funduszu ratunkowego strefy euro EMS na ratowanie zagrożonych banków. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zastrzegł we wtorek, że górny pułap pomocy musi być znacznie niższy od 80 mld euro.
"Ta suma musi być znacznie niższa od wpłaconego kapitału (EMS)w wysokości 80 mld. (...) Gdzieś pomiędzy zerem a 80 mld" - powiedział Schaeuble w Brukseli, cytowany przez agencję dpa.
Dpa podkreśla, że szef niemieckiego resortu finansów był pierwszym politykiem, który wymienił konkretne liczby. Dyplomaci sprecyzowali później, że chodzi o sumę zbliżoną do 40 mld euro. Kwestia wysokości pomocy uważana jest za sprawę kontrowersyjną, ponieważ kraje z południa Europy liczą na znaczną pomoc dla swych banków z funduszu EMS.
Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) rozpoczął działalność na początku października. Jego zadaniem jest udzielanie pożyczek rządom krajów strefy euro, które znajdują się w trudnej sytuacji gospodarczej i nie są w stanie sprostać wysokim kosztom obsługi zadłużenia. Z czasem EMS ma też skupować obligacje i wspierać banki.
Bezpośrednie dokapitalizowanie banków eurolandu z funduszu EMS będzie możliwe po przejęciu przez Europejski Bank Centralny nadzoru nad bankami w eurolandzie, co ma nastąpić w 2014 roku.
EMS dysponuje wpłaconą przez jego udziałowców gotówką (80 mld euro) oraz tzw. kapitałem na żądanie w wysokości 620 mld euro.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł