Popularność Santoruma niepokoi strategów GOP

(fot. EPA/JEFF KOWALSKY)
PAP / pz

Wzrost poparcia dla skrajnie konserwatywnego byłego senatora Ricka Santoruma w wyścigu Republikanów do nominacji prezydenckiej wzbudza popłoch wśród strategów Partii Republikańskiej (GOP) i prawicowych komentatorów.

Z najnowszych sondaży wynika, że republikańscy wyborcy wolą Santoruma jako kandydata partii w tegorocznych wyborach, ale jednocześnie uważają, że większe szanse na pokonanie prezydenta Baracka Obamy ma były gubernator Massachusetts Mitt Romney.

W sondażu Instytutu Gallupa przeprowadzonym w dniach 15-19 lutego Santorum zdobył poparcie 36 procent wyborców GOP, podczas gdy Romney - 26 procent. Jeszcze tydzień temu Santorum miał tylko 2 pkt proc. przewagi.

Tymczasem w innym sondażu, przeprowadzonym przez Gallupa i "USA Today", 54 procent respondentów uznało, że Romneyowi będzie łatwiej wygrać z Obamą, a tylko 29 procent wyraziło opinię, że większe szanse ma Santorum.

Komentatorzy uważają, że Santorum stoi na przegranej pozycji z powodu radykalnych poglądów na tematy społeczno-kulturowe, które eksponuje na spotkaniach z wyborcami.

W poniedziałek powiedział na przykład, że badania prenatalne prowadzi się "głównie po to, by zabezpieczyć lekarzy przed pozwami". Santorum walczy z nimi, gdyż przyczyniają się do wzrostu statystyk przerywania ciąży. Jest przeciwny aborcji nawet w wypadku, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

Krytykuje też środki antykoncepcyjne jako zachętę do swobodnego życia seksualnego oraz potępia homoseksualizm. Ostatnio zaatakował publiczne szkolnictwo, przedstawiając je jako ingerencję państwa w sferę prywatności.

Czołowy konserwatywny komentator Michael Gerson napisał we wtorkowym "Washington Post", że kandydatura Santoruma ułatwi reelekcję Obamy, ponieważ większość Amerykanów nie popiera stanowiska byłego senatora.

Zdaniem Gersona błędem jest prowadzenie przez Santoruma kampanii wyborczej wokół wątków społeczno-kulturowych, jak religia i obyczajowość, podczas gdy należy skupić się na gospodarce, gdzie - jak pisze - "dorobek Obamy jest przygnębiający".

Prawica polemizuje z tezą Białego Domu, że ostatnie dane ekonomiczne wskazujące na spadek bezrobocia są dowodem sukcesu polityki prezydenta. Konserwatywna telewizja Fox News nadała ostatnio analizy, według których "faktyczne" bezrobocie jest znacznie wyższe. Stale przypomina też o rosnącym deficycie i długu publicznym.

Najbliższe republikańskie prawybory odbędą się we wtorek 28 lutego w Arizonie i Michigan.

Sondaże wskazują na mniej więcej równe poparcie dla Romneya i Santoruma w Michigan - różnica na korzyść byłego senatora zmniejszyła się ostatnio i mieści się teraz w granicach błędu statystycznego. W Arizonie jednak Santorum zniwelował znaczną do niedawna przewagę Romneya.

Zdaniem obserwatorów ewentualna porażka Romneya w Michigan byłaby dla niego szczególnie dotkliwa, gdyż jest on wychowany w tym stanie - jego ojciec był tam w latach 60. gubernatorem.

Sukces Santoruma w obu stanach dałby mu - uważają analitycy - bardzo dobrą pozycję wyjściową przed tzw. superwtorkiem, czyli prawyborami w około 10 stanach 6 marca.

Przewiduje się, że jeśli Romney nie wygra prawyborów w Arizonie i Michigan, walka o nominację prezydencką w GOP będzie się ciągnąć do końca prawyborów, tzn. do czerwca, ponieważ żadnemu z kandydatów nie uda się wcześniej zdobyć minimum 1140 delegatów na partyjną konwencję przedwyborczą.

Niektórzy eksperci mówią nawet, że o nominacji może rozstrzygnąć dopiero sama konwencja (pod koniec sierpnia w Tampie na Florydzie). Pojawiają się też spekulacje o przyłączeniu się do rywalizacji nowych kandydatów, jak były gubernator Florydy Jeb Bush i gubernator New Jersey Chris Christie.

Za faworyta nadal jednak uchodzi Romney, który dzięki poparciu republikańskiego establishmentu dysponuje kilkakrotnie większymi środkami na kampanię wyborczą niż Santorum i inny konkurent do nominacji, były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Popularność Santoruma niepokoi strategów GOP
Komentarze (2)
Sebastian Łakomy
21 lutego 2012, 21:21
 I znowu to samo. Cały artykuł skupia się na Romneyu i Santorum, na końcu krótka wzmianka o Gingrichu. I nie wiem, który już raz w tego typu artykułach (nie tylko na tej stronie) nie ma mowy o Ronie Paulu, którego szanse na elekcję są znacznie większe niż Gingricha. Jak tak dalej pójdzie, to zacznę wierzyć w teorie spiskowe, bo jak inaczej wytłumaczyć wieczne przemilczanie Rona? 
K
Karol
21 lutego 2012, 18:45
Radykalny bo broni życia? "Obyś był zimny albo gorący"