Porto: Dni Kultury Polskiej

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / im

Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w piątek w Porto Dni Kultury Polskiej. Jak mówił prezydent, mają one szansę przypomnieć to, co jest wspólne między Polską a Portugalią, m.in. walkę o wolność.

Odbywające się w dniach 20-29 kwietnia Dni Kultury Polskiej obejmują m.in.: wystawę plakatu, recital pianisty Leszka Możdżera, pokaz dziecięcego filmu polskiego, wystawę "I ciągle widzę ich twarze" oraz promocję portugalskiego wydania wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima oraz poezji Wisławy Szymborskiej.

Jak informuje kancelaria prezydenta, wystawa dokumentuje ekspresję artystyczną procesu przemian demokratycznych w Polsce i w Portugalii. Ekspozycja obejmuje 100 plakatów związanych z polską i portugalską walką o demokrację, w opracowaniu Muzeum Plakatu w Wilanowie, oraz plakaty zgromadzone przez portugalskie Centrum 25 Kwietnia (Centro 25 de Abril), nawiązujące do rewolucji goździków.

DEON.PL POLECA

Prezydent zaznaczył, że wystawa to artystyczny zapis wydarzeń, które zmieniły życie milionów Portugalczyków i Polaków, zmieniły oblicze całej Europy i dały nadzieję na uwolnienie się od dyktatury.

Przypomniał też, że Polacy odzyskali wolność dzięki wielkiemu ruchowi Solidarność, a "ostatecznie odrzucili władzę komunistyczną w wyborach, w których głos społeczeństwa po raz pierwszy się liczył".

Jak tłumaczył, w tej mobilizacji ważną rolę odegrały plakaty uliczne, które można zobaczyć na tej wystawie. Dodał, że wiele z nich pamięta jeszcze z ulic Warszawy i innych polskich miast. "Dla mnie i dla moich przyjaciół z ruchu Solidarności był to czas, którego się nie zapomina, czas, w którym zaczynały się realizować nasze marzenia o wolności" - wspominał Bronisław Komorowski, zapraszając wszystkich do zwiedzenia wystawy.

- Wystawa pomyślana jest jako przypomnienie walki o wolność, zarówno w czasie rewolucji goździków w Portugalii jak i polskich zmagań Solidarności i szansa na pokazanie tego, co nas łączy - podkreślił Komorowski.

- To szczególny moment, kiedy Polska może być postrzegana jako kraj, który przywozi swoją receptę na sukces gospodarczy; kraj, który może potwierdzić przez swoje doświadczenie, że tylko poprzez głębokie zmiany wiedzie droga do uzdrowienia UE jako całości i gospodarek poszczególnych krajów - mówił Komorowski.

Jak podkreślił, Polska i Portugalia mogą pokazywać też wspólną drogę, która może być korzystna dla obu krajów: "zarówno na płaszczyźnie unijnej w zabiegach o fundusze spójności, przyszły budżet UE, ale również poprzez demonstrowanie solidarności wzajemnej".

Zdaniem Komorowskiego, jest też dobry moment, by rozmawiać o współpracy gospodarczej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Porto: Dni Kultury Polskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.