W Portugalii temperatury sięgnęły w czwartek i sobotę niemal 47 stopni Celsjusza, a więc blisko krajowego rekordu 47,3 stopnia i europejskiego rekordu ustanowionego w 1977 roku w Atenach, kiedy temperatura wyniosła 48 stopni. Nowe rekordy upałów odnotowano w 26 miejscowościach Portugalii.
Pożary pochłonęły w tym kraju już ponad 1000 ha lasów w górzystym rejonie Monchique w regionie Algarve. Z kilku wsi w rejonie Monchique trzeba było ewakuować ponad 100 ludzi. Telewizja pokazała spalone samochody i budynki. Sześć osób odniosło w sobotę obrażenia, usiłując uciec przed pożarem w Estremoz w pobliżu granicy z Hiszpanią. Jak podały tamtejsze władze, pożar ugaszono.
W Lizbonie w sobotę padł rekord wysokiej temperatury: zanotowano tam 44 stopnie C. Miasto, wypełnione zwykle turystami, niemal całkowicie opustoszało. Na niedzielę dla stolicy Portugalii zapowiadano 42 stopnie, a w głębi kraju - 44 stopnie. Do wtorku temperatury mają spaść poniżej 40 stopni C.
Strażacy z Portugali i Hiszpanii walczyli z pożarami uschniętych drzew i zarośli w pobliżu Badajoz w południowo-zachodniej Hiszpanii. Władze hiszpańskie wydały ostrzeżenia pożarowe dla całej Estremadury, regionu na południu kraju. W tym tygodniu z powodu upałów w Hiszpanii zmarli trzej mężczyźni: dwaj na zawał serca w Murcji, a o śmierci trzeciego w Barcelonie poinformowały służby ratunkowe.
Fala upałów przyniosła ze sobą suszę i pożary niemal w całej Europie; w Grecji w pożarach zginęło w lipcu 91 ludzi. W Holandii panuje susza najdłuższa od dziesięcioleci; w północnej Europie susza odbija się na słabszych plonach zbóż.
We Francji wysoka temperatura wody w rzekach Rodan i Ren, z których trzy siłownie jądrowe czerpią wodę do chłodzenia reaktorów, spowodowały okresowe wyłączenie czterech reaktorów.
W Szwecji cały lipiec był wyjątkowo upalny i w części kraju wybuchły pożary. W Finlandii, gdzie średnia temperatura w sierpniu to 19 stopni, tym tygodniu zanotowano 30 stopni C.
Po obu stronach Bałtyku w morzu zakwitły sinice; podczas ich wykwitu uwalniają się toksyny, dlatego w wielu kąpieliskach obowiązuje zakaz wchodzenia do wody.
Skomentuj artykuł