Potężne trzęsienie ziemi koło Sumatry

(fot. EPA/National Oceanic and Atmospheric Administration)
PAP / drr / slo

Trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera nawiedziło w środę region Oceanu Indyjskiego na południowy zachód od prowincji Aceh na indonezyjskiej Sumatrze. W państwach regionu wydano ostrzeżenia przed tsunami, ale po kilku godzinach zaczęto je odwoływać.

Mimo wielkiej siły trzęsienia i potężnych wstrząsów wtórnych, dochodzących do 8,2, nie ma też informacji o ofiarach ani o większych zniszczeniach.

Trzęsienie było odczuwalne również w Singapurze, Tajlandii, Malezji i Indiach. Ognisko wstrząsów znajdowało się 33 km pod dnem Oceanu Indyjskiego, ponad 400 km na południowy zachód od Banda Aceh, stolicy prowincji Aceh. Według amerykańskiej służby geologicznej USGS ognisko wstrząsu wtórnego o sile 8,2 znajdowało się 16 km pod powierzchnią oceanu, w odległości ok. 615 km od Banda Aceh.

Stan pogotowia w związku z groźbą tsunami wprowadzono w Indonezji, Indiach, Sri Lance, Australii, Birmie, Tajlandii, na Malediwach i innych wyspach Oceanu Indyjskiego, w Malezji, Pakistanie, Somalii, Omanie, Iranie, Bangladeszu, Kenii, RPA i Singapurze.

DEON.PL POLECA


Ekspert Centrum Barry Hirshorn poinformował, że czujniki na boi w pobliżu epicentrum wskazują na falę wysokości około metra. - Nie oczekujemy zniszczeń w całym basenie (Oceanu Indyjskiego), ale jest zagrożenie w pobliżu źródła (wstrząsów). Tak więc zagrożenie tsunami dotyczy wybrzeży najbliżej (epicentrum) trzęsienia, czyli północnej Sumatry - powiedział Hirshorn.

Władze Indonezji wysłały do Aceh ekipy ratownicze. W prowincji nastąpiły przerwy w dostawach elektryczności, tworzyły się korki, ponieważ ludzie uciekali do wyżej położonych miejsc.

Tajlandia ewakuowała wybrzeże Morza Andamańskiego. "Ludzie, którzy mieszkają na wybrzeżu Morza Andamańskiego, powinni przenieść się do wyżej położonych miejsc i pozostawać tak daleko od morza jak to możliwe" - informowało tajlandzkie narodowe centrum zarządzania kryzysowego. Dotyczyło to także popularnych wśród turystów ośrodków, takich jak wyspa Phuket, gdzie m.in. zamknięto lotnisko i rejon Krabi na Półwyspie Malajskim.

26 grudnia 2004 roku potężne trzęsienie o sile ponad 9 w skali Richtera spowodowało tsunami na Oceanie Indyjskim, w wyniku którego zginęło 230 tys. osób - z czego prawie trzy czwarte właśnie w prowincji Aceh.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potężne trzęsienie ziemi koło Sumatry
Komentarze (1)
KT
Ktoś Tam
11 kwietnia 2012, 12:15
Możliwe, że te wstrząsy mogą być oznaką wzmożonej aktywności sejsmicznej skorupy ziemskiej, związanej z procesami górotwórczymi wewnątrz niej. Wtedy wstrząsy rzędu 10-12 stopni w skali Richtera nie będą czymś dziwnym, jednak będą zabójcze dla ludzkości. Nie dość, że nie wiadomo gdzi wystąpią (np. znane wypętrzenie w północno-zachodniej Polsce parę lat temu) to jeszcze tak naprawdę nie będzie się można przed nimi obronić. W kosmos - dobra rada, tylko na jak długo i do czego się wróci. No i jak na to nałożą się zapowiedzi kataklizmów z Medjugorie - niezależne to klimat z III wojny światowej na pewno będzie dobrym przybliżeniem (np. co zrobią mocarstwa atomowe w panice, itp.).