Premier Tusk o wejściu Chorwacji do UE
Unia Europejska to najlepszy polityczny wynalazek, jaki do tej pory wymyślili Europejczycy - podkreślił w niedzielę premier Donald Tusk przed wylotem do Zagrzebia na uroczystość przyjęcia Chorwacji do UE. To ważny dzień dla Polski i dla Europy - dodał Tusk.
O północy z niedzieli na poniedziałek Chorwacja wejdzie do UE, stając się jej 28. członkiem. W uroczystościach w stolicy Chorwacji - Zagrzebia weźmie też udział m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Premier podkreślił, że ze względu na przyjęcie Chorwacji do UE 1 lipiec 2013 r. stanie się ważnym dniem nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy, mimo że pojawiają się głosy, w tym polityczne, wątpiące w sens istnienia europejskiej wspólnoty.
"Polskie doświadczenia, ale także doświadczenie całego kontynentu z ostatnich lat, ale także doświadczenie XX wieku pokazują, że lepszego politycznego wynalazku Europejczycy nie mieli. Przy wszystkich kłopotach Unia Europejska jest najlepszym pomysłem na pokojowe współdziałanie i na budowanie dobrobytu" - powiedział Tusk. Zastrzegł przy tym, że choć dobrobyt jest pojęciem względnym, to jednak wiele krajów spoza UE tego unijnego dobrobytu zazdrości.
Premier dodał też, że podczas uroczystości w Zagrzebiu będzie z przekonaniem gratulował premierowi Chorwacji i wszystkim Chorwatom przystąpienia do europejskiej rodziny.
W wieczornych uroczystościach centralnych wezmą udział także: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz, Eamon Gilmore, wicepremier sprawującej do 30 czerwca prezydencję w UE Irlandii i Dalia Grybauskaite - prezydent Litwy, która prezydencję przejmie 1 lipca.
Donald Tusk, który w stolicy Chorwacji będzie reprezentował Polskę, oświadczył w czwartek w Brukseli, że "Chorwacja będzie cennym sojusznikiem Polski w UE", oraz że "znajdzie się w grupie państw, wśród których Polska odgrywa istotną rolę". Dodał też, że z szefem chorwackiego rządu Zoranem Milanoviciem łączą go dobre relacje.
To za polskiej prezydencji w grudniu 2011 roku Chorwacja podpisała traktat akcesyjny. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 r., Chorwacja będzie drugim krajem byłej Jugosławii w Unii.
Skomentuj artykuł