Premierzy Polski i Estonii o energetyce

Premierzy Polski i Estonii o energetyce
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / drr

Energetyka, transport, budżet UE i Partnerstwo Wschodnie były tematami rozmów premierów Polski i Estonii - Donalda Tuska i Andrusa Ansipa. Tusk nazwał relacje z Estonią wzorowymi, komplementował też dobrą kondycję estońskiej gospodarki, mimo kryzysu w strefie euro.

Tusk w poniedziałek w trakcie jednodniowej, roboczej wizyty w Estonii spotkał się z premierem Andrusem Ansipem i prezydentem Hendrikem Ilvesem. - Rozmawialiśmy o problemach energetycznych, transportowych, o przyszłości budżetu europejskiego, o naszych sąsiadach. W tych wszystkich sprawach mamy zarówno wspólne interesy, jak i właściwie jednolite poglądy - poinformował Tusk w poniedziałek na wspólnej z Ansipem konferencji prasowej. Zapewnił też, że współpraca Polski i Estonii będzie kontynuowana.

Zadeklarował, że zarówno Polska, jak i Estonia opowiadają się za Europą konkurencyjną, zdolną do konkurencji z najsilniejszymi globalnymi graczami. - Wymaga to m.in. rozsądnego działania w energetyce, które może doprowadzić do tego, aby ceny energii w Europie stały się cenami porównywalnymi z innymi częściami świata - powiedział szef polskiego rządu.

Tusk przyznał, że Polsce imponuje sposób, w jaki rząd Estonii poradził sobie z kryzysem w strefie euro. - Dzisiaj, kiedy Unia Europejska integruje się z coraz większą energią, a jedną z głównych osi integracji jest wspólna waluta, przykład Estonii jest niezwykle budujący i optymistyczny. W czasie kryzysu takie świadectwa odporności, witalności i rozsądku gospodarczego są niezwykle cenne - mówił.

DEON.PL POLECA

Polski premier podkreślił, że "sukces euro w Estonii jest znakomitym przykładem dla całego regionu". Jak zaznaczył, Polska i inne kraje aspirującej do wspólnej waluty, będą brać przykład z doświadczeń Estonii. Estonia należy do strefy euro od 1 stycznia 2011 r.

Tusk zaznaczył, że w Polsce toczy się dyskusja o tym, kiedy wejść do strefy euro, a nie o tym, czy do niej wchodzić. - W czasie referendum akcesyjnego Polacy zdecydowali o wejściu do strefy euro. Dzisiaj pracujemy nad tym, aby wejście do strefy euro było dla Polski w stu procentach bezpieczne. Wnikliwie obserwujemy to, co się dzieje w Estonii, na Słowacji, będziemy obserwować to, co będzie się działo na Łotwie - powiedział.

Zaznaczył, że kryzys gospodarczy nie zaczął się w Europie i to nie wspólna waluta jest jego źródłem. Zwrócił uwagę, że zarówno w strefie euro, jak i poza nią są kraje, które radzą sobie z kryzysem - jak Estonia i takie, które mają duże problemy. - Gospodarne społeczeństwa, które mają dobre przywództwo, radzą sobie dobrze niezależnie od tego, czy są w strefie euro czy mają własną walutę narodową - przekonywał Tusk.

Zapowiedział też, że Polska będzie nadal uczestniczyć w misji Air Policing (prowadzonej w ramach NATO obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii). - Jesteśmy zainteresowani tym, aby Air Policing było kontynuowane, uczestnictwo Polski jest pewne także w następnych latach - zadeklarował.

Premier Estonii podkreślił, że stosunki dwustronne między oboma krajami zawsze były bardzo dobre. Podziękował polskiemu rządowi za działania na rzecz zagwarantowania polityce spójności ważnego miejsca w perspektywie finansowej UE. - Wszyscy w Estonii wiedzą, że Polska jest jedynym, dużym państwem na świecie, które rozumie wszystkie problemy i marzenia naszych obywateli - mówił Ansip.

Ważnym tematem rozmów była współpraca energetyczna i transportowa, m.in. połączenie Rail Baltica - czyli projekt linii kolejowej, będącej, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego - łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki.

- Cieszę się, że dzięki budżetowi UE będziemy mogli dalej wspólnie rozwijać projekt Rail Baltica, który jest bardzo ważny dla obu krajów, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym - zadeklarował Ansip.

Planowana w Polsce Rail Baltica ma mieć 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością ok. 160 km na godzinę.

Estoński premier ocenił, że współpraca obu krajów w zakresie obrony rozwija się dobrze; podziękował Polsce za udział w misji ochrony powietrznej Estonii.

Ansip odniósł się też do prowadzonych z Tuskiem rozmów o Partnerstwie Wschodnim. - Bardzo nam zależy, aby państwa z grupy naszych wschodnich partnerów lepiej integrowały się z Unią Europejską. Chcielibyśmy, aby Ukraina w najbliższym czasie jak najbardziej przybliżyła się do Unii - powiedział szef estońskiego rządu.

Przykładem współpracy obu państw przy projekcie jest m.in. zaangażowanie Estońskiego Centrum Partnerstwa Wschodniego oraz działającej w Polsce Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego we wdrażanie tego wymiaru wschodniej polityki UE.

Premier Estonii ocenił też, że oba kraje mają podobne stanowisko - jeśli chodzi o kwestie energetyczne. - Nasze stanowiska są spójne i jasne. Dziękuję za to Polsce - powiedział. Kraje Bałtyckie chcą przyłączyć się do europejskiego systemu gazociągów za pomocą powstającego gazowego interkonektora z Polską. Operatorzy gazociągów podpisali już umowę na sporządzenie studium wykonalności gazociągu, które powinno być gotowe w pierwszym kwartale 2013 r.

Ansip wyraził nadzieję, że przyjęcie w przyszłości euro przez Polskę, przyniesie naszemu krajowi same sukcesy - tak, jak to się stało w przypadku Estonii.

Premierzy Polski i Estonii rozmawiali również o najbliższym szczycie unijnym w Brukseli 14-15 marca oraz szczytach: energetycznym - w maju i bezpieczeństwa - w grudniu. - Na najbliższym szczycie będziemy kontynuowali dyskusję, ile wzrostu, ile oszczędności, ile konkurencji. Nie tworzymy fałszywej alternatywy - a fałszywa alternatywa, to jest albo wzrost, albo oszczędności- zaznaczył Tusk. Jak przekonywał, można jednocześnie prowadzić odpowiedzialną, oszczędną politykę finansową, jak i prowadzić działania prowzrostowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premierzy Polski i Estonii o energetyce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.