Prezydent Armenii złożył hołd ofiarom Majdanka

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / slo

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan złożył w środę hołd ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Jego zdaniem obóz ten mógłby nie powstać, gdyby wcześniej pierwsze ludobójstwo XX w. dokonane przeciw Ormianom zostało powszechnie potępione.

Sarkisjan zwiedził muzeum na terenie byłego obozu i złożył wieniec przed Mauzoleum kryjącym prochy pomordowanych. Prezydent Armenii oglądał m.in. łaźnię i komory gazowe oraz baraki pozostałe po obozie. Wpisał się do księgi pamiątkowej muzeum.

- W Memoriale Majdanek chylimy czoło przed pamięcią dziesiątek tysięcy niewinnych ofiar, męczenników, z których większość nawet nie ma grobu - powiedział Sarkisjan po obejrzeniu muzeum.

Prezydent Armenii podkreślił, że takie pomniki ludzkiego cierpienia, jak Majdanek, są "niemym krzykiem na cały świat", gdzie odwiedzający je ludzie zadają sobie pytanie o to, jak człowiek może popełnić takie zbrodnie.

- Od zaprzeczania rzeczywistości przestępczej i cichej i obojętnej tolerancji - w takich okolicznościach występują w historii ludzkości najcięższe przestępstwa. Majdanek mógłby nie istnieć, jeśli wcześniej pierwsze ludobójstwo XX w. dokonane przeciw Ormianom otrzymałoby powszechne potępienie i zbrodniarze ponieśliby karę za swoje czyny - oświadczył Sarkisjan.

Armenia masakrę Ormian w Turcji sprzed 98 lat uznaje za ludobójstwo; według niej życie straciło wówczas 1,5 mln z żyjących w Turcji 2,1 mln Ormian. Parlament Europejski w 1987 roku przyjął rezolucję, w której stwierdził, że masakra Ormian w 1915 roku była zorganizowanym ludobójstwem.

Turcja nie zgadza się na zastosowanie tego terminu, twierdząc, że podczas deportacji, które trwały kilka lat, zginęło 300-500 tys. Ormian, stając się ofiarami chaosu ostatnich lat osmańskiego imperium.

Sarkisjan zapewnił, że Armenia, po ponownym uzyskaniu niepodległości, jest zobowiązana pokazać społeczności międzynarodowej sposoby zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, z naciskiem na wspólne wysiłki na rzecz wdrożenia koniecznych inicjatyw. Zaznaczył, że jego kraj będzie zdecydowanie zaangażowany w przeciwdziałanie ksenofobii, rasizmowi i nietolerancji.

Niemiecki obóz na Majdanku funkcjonował od października 1941 r. do lipca 1944 r. Więzionych tu było około 150 tys. ludzi, z których śmierć poniosło 80 tys., w tym 60 tys. Żydów, zwożonych tu z wielu krajów. Niemcy przetrzymywali też na Majdanku jeńców sowieckich różnych narodowości, zamieszkujących ówczesny Związek Radziecki.

W obozie panował głód, katorżnicza praca i choroby. Więźniów rozstrzeliwano w egzekucjach i mordowano w komorach gazowych. Dla zatarcia śladów zwłoki palono.

Po wkroczeniu do Lublina Armii Czerwonej na Majdanku utworzono obóz NKWD dla aresztowanych żołnierzy AK i innych polskich formacji partyzanckich; w barakach byłego obozu przetrzymywano też jeńców niemieckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Armenii złożył hołd ofiarom Majdanka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.