Prezydent Duda rozpoczął wizytę w Etiopii
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w niedzielę rano wizytę w Etiopii. Prezydent spotka się z przedstawicielami polskich firm inwestujących w tym kraju, będzie zabiegał o poparcie Unii Afrykańskiej dla kandydatury Polski na niestałego członka RB ONZ.
Prezydent w niedawnym wywiadzie dla TVP mówił, że celem jego wizyty w Etiopii jest przede wszystkim promocja gospodarcza. - To niezwykle istotne - podkreślił. Przypomniał, że w kraju tym obecna jest firma Ursus, produkująca m.in. ciągniki rolnicze. - Chcemy Ursusa wzmocnić w Etiopii - dodał.
Drugi element wizyty to - według Dudy, również niezwykle ważny - kandydatura Polski do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na niestałe członkostwo w latach 2018-2019. - A to właśnie w Etiopii, w Addis Abebie, jest siedziba Unii Afrykańskiej i także tam jest siedziba Komitetu Gospodarczego ONZ ds. Afryki - zaznaczył.
Duda zapowiedział, że będzie chciał spotkać się z przedstawicielami Unii Afrykańskiej, a także z przedstawicielami Komitetu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Addis Abebie. - To ma niezwykle istotne znaczenie, bo chcemy pozyskać głosy państw afrykańskich dla Polski w głosowaniu, które będzie miało miejsce w czerwcu, więc cele tej wizyty także są bardzo istotne, i te polityczne, i gospodarcze - podkreślił prezydent.
Para prezydencka rozpocznie wizytę od odwiedzenia montowni traktorów Ursus w Adamie. Zaplanowano wypowiedź prezydenta dla mediów. Następnie Andrzej Duda wraz z pierwszą damą udadzą się do Alemteny, gdzie odwiedzą szkołę prowadzoną przez polskie misjonarki współfinansowaną w ramach polskiej pomocy rozwojowej.
W poniedziałek na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Addis Abeba odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Dudy i pierwszej damy przez prezydenta Etiopii Mulatu Teshome Wirtu z małżonką.
Obie pary prezydenckie wezmą udział w rozmowie, po której zaplanowano rozmowy plenarne pod przewodnictwem szefów obu państw. Po ich zakończeniu obaj prezydenci spotkają się z mediami. Po konferencji prasowej Andrzej Duda i Mulatu Teshome wezmą udział w zamknięciu konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy".
Po południu w poniedziałek odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydenta Dudy oraz premiera Etiopii Hailemariama Desalegna, po których obaj politycy będą rozmawiali w "cztery oczy". Kolejnym punktem wizyty prezydenta jest spotkanie z patriarchą Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasem
We wtorek w Addis Abeba prezydent Duda wygłosi przemówienia na forum Unii Afrykańskiej. Następnie spotka się z sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ ds. Afryki Abdallą Hamdokiem. Ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Etiopii będzie spotkanie z rektorem Uniwersytetu w Addis Abebie Admasem Tsegaue.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta w Etiopii to element dyplomacji ekonomicznej Andrzeja Dudy, która jest jednym z priorytetów jego prezydentury, a której celem jest "ekspansja gospodarcza Polski na nowe rynki".
- Polska i polskie firmy szukają miejsc inwestycyjnych Afryce. Etiopia jest w tym przypadku szczególnym krajem. Mamy tam dwie duże inwestycje, a kilka dużych firm polskich jest obecnych w tym kraju - powiedział minister. Przypomniał niedawną wizytę prezydenta w Meksyku, która również - jak zaznaczył - miała profil gospodarczy.
- Prezydent w Etiopii spotka się z przedstawicielami Ursusa, który ma w tym kraju montownie ciągników i sprzętu rolniczego, a także z przedstawicielami firmy informatycznej Asseco Poland, która również inwestuje w Etiopii - zapowiedział Szczerski.
Jak dodał, prezydent Duda weźmie też udział wraz z prezydentem Etiopii w konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy", "aby pokazywać duże zainteresowanie firm z Etiopii, z Afryki kontaktami biznesowymi z Polską". "Polska jest krajem, który dziś szuka rynków w Afryce" - dodał Szczerski.
Drugim ważnym elementem wizyty prezydenta w Etiopii - mówił Szczerski - jest wystąpienie Andrzeja Dudy na forum Unii Afrykańskie.
- Pierwsze w historii wystąpienie prezydenta Polski do wszystkich 54 państw Afryki - zaznaczył. Podkreślił, że będzie to cześć politycznego przekazu Polski przed kluczowym głosowaniem na początku czerwca w ONZ nad polską kandydatura niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.
- To wystąpienie jest niezwykle ważne, ponieważ państwa afrykańskie właśnie na forum Unii Afrykańskiej ustalają swoją linię polityczną w ramach Narodów Zjednoczonych. Prezydent wygłosi swoje wystąpienie do przedstawicieli wszystkich 54 państw UA, a także spotka się z Komisją Gospodarczą ONZ ds. Afryki - poinformował.
Według szefa gabinetu prezydenta wystąpienie prezydenta Dudy na forum Unii Afrykańskiej będzie kluczowe dla czerwcowego głosowania w ONZ.
Szczerski poinformował, że prezydent odwiedzi także miejsca związane z Polską Pomocą Rozwojową. - Polska prowadzi w Etiopii kilka bardzo dużych i społecznie wrażliwych projektów pomocowych. Pomagamy sierocińcom, a także niezwykle istotnej, ciekawej i społecznie poruszającej inicjatywie domu pomocy społecznej dla niewidomych kobiet i ich dzieci - mówił Szczerski.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii i w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie potrwa do 9 maja.
Skomentuj artykuł