Prosi Tymoszenko o przerwanie głodówki

Prosi Tymoszenko o przerwanie głodówki
(fot. PAP/Paweł Supernak )
Interfax-Ukraina / PAP / slo

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Martin Schulz zaapelował do b. premier Julii Tymoszenko o przerwanie głodówki, którą ogłosiła na znak solidarności z Ukraińcami demonstrującymi w Kijowie - poinformowała w piątek jej partia Batkiwszczyna.

W ramach szczytu Partnerstwa Wschodniego, obradującego w Wilnie, Martin Schulz przekazał córce byłej premier, Jewhenii, list dla opozycjonistki - podano w służbie prasowej Batkiwszczyny, partii Julii Tymoszenko, która odbywa karę więzienia.

Schulz powiadomił w nim byłą premier, że 5 grudnia Parlamentowi Europejskiemu zostanie przedstawiony raport misji wysłanników PE na Ukrainę Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa.

Jak napisał w liście Schulz, Parlament Europejski głęboko boleje, że Ukraina postanowiła przerwać proces wiodący do podpisania porozumienia z UE. - Wiem, że ta umowa była Twoim celem. Wyrażam podziw, że nie zaprzestałaś i nie zaprzestajesz walki o tę umowę - dodał.

Przewodniczący PE wskazał też na ogromną pracę, jaką dla usunięcia przeszkód na drodze do podpisania umowy wykonała misja Kwaśniewski-Cox. Podkreślił, że mimo wszelkich wysiłków misji problem politycznie motywowanego wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie pozostaje nierozwiązany. Zapewnił przy tym, że "pozostanie w pełni oddany" sprawie uwolnienia Julii Tymoszenko.

Rozpoczęta 18 miesięcy temu misja miała pomóc w spełnieniu przez Ukrainę warunków, od których UE uzależniła podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Jednym z nich było uwolnienie Julii Tymoszenko.

Skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją Tymoszenko ogłosiła w poniedziałek głodówkę, domagając się od władz kraju podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, do której przygotowania Kijów wstrzymał w czwartek w zeszłym tygodniu. Zaapelowała też do Ukraińców o dalszą walkę na rzecz podpisania umowy, co miało się odbyć na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Demonstracje przeciwko wstrzymaniu przygotowań do zawarcia umowy trwają na znanym z czasów pomarańczowej rewolucji centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości.

Tymoszenko do studentów: połączcie się z politykami
Znajdująca się w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaapelowała w piątek do studentów, którzy demonstrują na rzecz zbliżenia z UE, by połączyli swe wysiłki z działaniami polityków opozycyjnych.
"Sytuacja na Ukrainie jest dziś tak samo skomplikowana jak pod Krutami i wymaga odpowiedzialnych i natychmiastowych działań. Sądzę, że kraj poprze was w waszych pokojowych metodach walki" - napisała Tymoszenko, przypominając o bitwie pod Krutami w 1918 r., gdzie złożone z kijowskich studentów siły Ukraińskiej Republiki Ludowej poniosły klęskę w nierównym starciu z bolszewikami.
Odezwę opozycjonistki, która w geście solidarności z akcjami poparcia dla umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE od poniedziałku prowadzi w więzieniu głodówkę, opublikowano na stronie internetowej jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna).
"Znam wasze sceptyczne nastawienie do polityki. Macie rację, politycy, w tym także opozycyjni, nie są pozbawieni wad. (…) Ale jeśli chcecie zmusić Janukowycza, by was szanował, czy też zmusić go do ustąpienia, będziecie musieli wejść w sojusz z politykami" - czytamy.
"Przy całym waszym braku zaufania do opozycyjnych polityków, macie z nimi te same interesy i wspólny cel. Razem będziecie mogli go realizować, więc wybór należy do was" - podkreśliła Tymoszenko.
We wtorek studenci kijowskich uczelni ogłosili strajk i przyłączyli się do Euromajdanu, demonstracji zwolenników integracji europejskiej na głównym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości. Wcześniej podobne strajki rozpoczęli studenci na zachodniej Ukrainie, m.in. we Lwowie.
Mimo wielotysięcznych demonstracji prezydent Ukrainy nie podpisał umowy stowarzyszeniowej na zakończonym w piątek w Wilnie szczycie Partnerstwa Wschodniego. Uczestnicy protestów mają zamiar kontynuować swe akcje.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prosi Tymoszenko o przerwanie głodówki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.