Proszą o ułaskawienie Julii Tymoszenko

(fot. European People's Party / flickr.com)
PAP / pz

Ukraiński Związek Helsiński zwrócił się w środę do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o ułaskawienie obywającej karę więzienia przywódczyni opozycji, byłej premier Julii Tymoszenko.

Apel ten pojawił się po decyzji prezydenta Ukrainy o ułaskawieniu innego opozycjonisty, Jurija Łucenki, który wyszedł na wolność w niedzielę.

Ukraiński Związek Helsiński w piśmie do Janukowycza argumentuje, że skazana na siedem lat pozbawienia wolności Tymoszenko odbyła już część swego wyroku i zasługuje na uwolnienie ze względu na stan jej zdrowia.

DEON.PL POLECA

Adwokat byłej premier Serhij Własenko oświadczył, iż władze dysponują wszelkimi możliwościami, by Tymoszenko znalazła się na wolności. "Nie można dyskutować o uwolnieniu Julii Tymoszenko na podstawie analiz prawniczych.

Jest to wyłącznie problem polityczny. Jeśli taka będzie wola Janukowycza, odzyska ona wolność. Nie będzie takiej woli - pozostanie w więzieniu" - powiedział.

Wyroki ukraińskich sądów w sprawach Łucenki i Tymoszenko, którzy zostali skazani za nadużycia w czasach, gdy byli u władzy, krytykowane są przez państwa UE jako przykład wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych. Bruksela chce, by Kijów rozwiązał ten problem przed zaplanowanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Ukraiński Związek Helsiński jest kontynuacją dysydenckiej Ukraińskiej Grupy Helsińskiej, założonej w 1976 roku w celu kontrolowania realizacji postanowień Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) dotyczących przestrzegania praw człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Proszą o ułaskawienie Julii Tymoszenko
Komentarze (2)
WT
wożny trybunału
11 kwietnia 2013, 07:34
 Czy należy  ułaskawiać przestępców, defraudantów  i  megałapówkarzy?   Tak, o ile  są częscią politycznego i gospodarczego establishmentu  i ich skazanie może spowodować precedens w orzecznictwie sądowym, niebezpieczny  dla pozostałej części establishmentu, który ma pozostać  nietykalny  bez względu na czas i miejsce prowadzenia działalności.  Szczególnie, gdy ten establishment  może odgrywać  rolę  uciśnionej cnoty
R
Romeo
10 kwietnia 2013, 15:36
[url]http://www.wprost.pl/ar/143329/Pomaranczowa-spryciara/[/url]