Proszą o ułaskawienie Julii Tymoszenko

(fot. European People's Party / flickr.com)
PAP / pz

Ukraiński Związek Helsiński zwrócił się w środę do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o ułaskawienie obywającej karę więzienia przywódczyni opozycji, byłej premier Julii Tymoszenko.

Apel ten pojawił się po decyzji prezydenta Ukrainy o ułaskawieniu innego opozycjonisty, Jurija Łucenki, który wyszedł na wolność w niedzielę.

Ukraiński Związek Helsiński w piśmie do Janukowycza argumentuje, że skazana na siedem lat pozbawienia wolności Tymoszenko odbyła już część swego wyroku i zasługuje na uwolnienie ze względu na stan jej zdrowia.

Adwokat byłej premier Serhij Własenko oświadczył, iż władze dysponują wszelkimi możliwościami, by Tymoszenko znalazła się na wolności. "Nie można dyskutować o uwolnieniu Julii Tymoszenko na podstawie analiz prawniczych.

DEON.PL POLECA

Jest to wyłącznie problem polityczny. Jeśli taka będzie wola Janukowycza, odzyska ona wolność. Nie będzie takiej woli - pozostanie w więzieniu" - powiedział.

Wyroki ukraińskich sądów w sprawach Łucenki i Tymoszenko, którzy zostali skazani za nadużycia w czasach, gdy byli u władzy, krytykowane są przez państwa UE jako przykład wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych. Bruksela chce, by Kijów rozwiązał ten problem przed zaplanowanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Ukraiński Związek Helsiński jest kontynuacją dysydenckiej Ukraińskiej Grupy Helsińskiej, założonej w 1976 roku w celu kontrolowania realizacji postanowień Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) dotyczących przestrzegania praw człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Proszą o ułaskawienie Julii Tymoszenko
Komentarze (2)
WT
wożny trybunału
11 kwietnia 2013, 07:34
 Czy należy  ułaskawiać przestępców, defraudantów  i  megałapówkarzy?   Tak, o ile  są częscią politycznego i gospodarczego establishmentu  i ich skazanie może spowodować precedens w orzecznictwie sądowym, niebezpieczny  dla pozostałej części establishmentu, który ma pozostać  nietykalny  bez względu na czas i miejsce prowadzenia działalności.  Szczególnie, gdy ten establishment  może odgrywać  rolę  uciśnionej cnoty
R
Romeo
10 kwietnia 2013, 15:36
[url]http://www.wprost.pl/ar/143329/Pomaranczowa-spryciara/[/url]