Przecieki w sprawie podatków - nielegalne

Przecieki w sprawie podatków - nielegalne
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / ptsj

Ujawnianie informacji dotyczących podatników jest nielegalne - oświadczył w czwartek w Brukseli minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna, komentując opublikowane w europejskich mediach przecieki o praktykach podatkowych tego kraju.

"Ujawnianie informacji o podatnikach jest nielegalne w Luksemburgu, a także w innych krajach. To nie rząd Luksemburga był źródłem przecieku - powiedział Gramegna na konferencji prasowej na marginesie spotkania eurogrupy w Brukseli. - Rząd Luksemburga jest bardzo niezadowolony z powodu tych przecieków, bo takie informacje o obywatelach i firmach powinny zostać poufne".

Według wyników dziennikarskiego śledztwa, opisanych w czwartek przez około 40 europejskich gazet, w latach 2003-2012 ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon czy Ikea, zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy, dzięki którym płaciły one bardzo niskie podatki. Wskutek takich praktyk państwa, gdzie przedsiębiorstwa te osiągały zyski, straciły miliardy euro niezapłaconych podatków - wynika z ustaleń Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). Dochodzenie nazwano Luxemburg Leaks (LuxLeaks).

DEON.PL POLECA

Gramegna powiedział, że decyzje podatkowe luksemburskich władz dotyczące firm są "zgodne z prawem Luksemburga, z prawem UE, konwencją OECD i innymi międzynarodowymi konwencjami w tej dziedzinie". Gramegna wskazał, że wiele krajów UE stosuje podobne procedury. "Czasem może to prowadzić do sytuacji, że firmy płacą bardzo niskie podatki albo nawet zerowe" - przyznał minister. Jego zdaniem problem ten trzeba jednak rozwiązać w drodze współpracy międzynarodowej.

Zapewnił też, że rząd Luksemburga będzie w pełni współpracował z Komisją Europejską, która wszczęła postępowanie w sprawie możliwej pomocy publicznej dla koncernów Amazon i Fiat Finance and Trade, korzystających z udogodnień podatkowych w Luksemburgu. "Będziemy przestrzegać zasad konkurencji i zasad pomocy publicznej" - dodał.

Poinformował też, że w środę luksemburski parlament opowiedział się za uchyleniem przepisów o tajemnicy bankowej, aby umożliwić automatyczną wymianę informacji bankowej w ramach UE. "To ważny krok, bo tajemnica bankowa była częścią naszej tradycji" - powiedział Gramegna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przecieki w sprawie podatków - nielegalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.