Przeszły "polskie" poprawki w budżecie UE

Przeszły "polskie" poprawki w budżecie UE
Głosowanie w PE (fot. PAP/EPA Christophe Karaba)
PAP / zylka

1,5 miliarda euro na sfinansowanie planu uzdrowienia gospodarki, 300 mln euro na wsparcie sektora mlecznego, oraz środki na ruch olimpiad specjalnych, w ramach którego w Warszawie 18-24 września 2010 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - to niektóre z przyjętych w czwartek przez Parlament Europejski poprawek do przyszłorocznego budżetu UE.

Projekt budżetu w wersji zatwierdzonej przez PE stanie się teraz przedmiotem negocjacji z grupującą rządy krajów członkowskich Radą UE, w których obie instytucje będą dążyć do porozumienia przed drugim czytaniem, tak by budżet na 2010 został przyjęty i podpisany w grudniu podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Ale i tak będzie on musiał być zrewidowany, jeśli w życie wejdzie od przyszłego roku Traktat z Lizbony. Wzrosną wydatki administracyjne, m.in. na nową unijną służbę dyplomatyczną czy przewodniczącego Rady Europejskiej.

Eurodeputowani podtrzymali też propozycję wydania dodatkowo 300 mln euro na przezwyciężenie kryzysu w sektorze produkcji mleka. Przy czym proponują nieco więcej, niż Komisja Europejska, która zarządza Wspólną Polityką Rolną UE. Ogłosiła ona w tym tygodniu, że przeznaczy w przyszłym roku dodatkowo maksymalnie 280 mln euro na "mleczny fundusz", który ma na celu wsparcie finansowe restrukturyzacji branży. Osobno w budżecie UE na inne środki na walkę z kryzysem w sektorze mleka (np. skup interwencyjny) przeznaczono już 600 mln euro.

Ponadto w budżecie eurodeputowani zapisali wsparcie w wysokości 6 mln euro dla ruchu Olimpiad Specjalnych Europa/Eurasia oraz łącznie 1 mln euro na powołanie katedry im. Bronisława Geremka w Natolinie i nagrodę jego imienia. Inicjatorem obu poprawek był polski eurodeputowany Janusz Lewandowski (PO). W Kolegium Europejskim w Natolinie ma powstać Katedra Cywilizacji Europejskiej "prof. Bronisława Geremka i Parlamentu Europejskiego". Jednocześnie ma być dofinansowany komitet z udziałem przedstawicieli fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, którego celem będzie przede wszystkim przyznawanie we współpracy z PE dorocznej nagrody im. Geremka.

6 mln euro ma zasilić budżet ruchu olimpiad specjalnych, w ramach którego w Warszawie 18-24 września 2010 roku odbędą się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Celem tej imprezy jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną i zwiększanie świadomości społecznej i integracji.

1,5 mln euro ma trafić na stypendia dla osób z 16 państw objętych programem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa: od Maroka po Białoruś. Celem funduszu jest stworzenie odpowiednio przeszkolonych kadr w tych krajach. Stypendyści mają przyswoić sobie wiedzę o politykach europejskich, prawie europejskim w Kolegium Europejskim w Brugii i Natolinie. Tam też powołana ma być Katedra Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, obejmująca Partnerstwo Wschodnie. Autorem tej poprawki był Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Ogółem eurodeputowani chcą zwiększyć przyszłoroczny budżet o siedem miliardów euro w porównaniu z ostatnią propozycją Rady, czyli do 127,5 mld euro. Wstępny projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską zamykał się kwotą 122,3 mld euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przeszły "polskie" poprawki w budżecie UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.