Rada Europy wzywa Węgry do działania ws. praw człowieka

Rada Europy wzywa Węgry do działania ws. praw człowieka
(PAP/EPA/ARMANDO BABANI)
1 rok temu
PAP / sz

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović oznajmiła we wtorek, że Węgry powinny pilnie zaradzić naruszeniom praw człowieka, takim jak zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl czy zastraszanie grup obywatelskich.

"Łamanie praw człowieka na Węgrzech ma negatywny wpływ na cały system ochrony i na praworządność. Trzeba mu pilnie zaradzić" - oświadczyła Mijatović, która była na Węgrzech w lutym.

W opublikowanym we wtorek raporcie z tej wizyty Mijatović "żąda od władz natychmiastowego zaprzestania antyimigranckiego dyskursu i kampanii, które podsycają ksenofobię".

"Zajęcie przez rząd stanowiska przeciwnego imigracji i osobom ubiegającym się o azyl przełożyło się na ramy prawne, które utrudniają przyjmowanie osób ubiegających się o azyl oraz integrację osób o uznanym statusie uchodźców" - podkreśliła komisarz.

Zaznaczyła m.in., że "osoby ubiegające się o azyl są zmuszone do korzystania z prawa do ubiegania się o międzynarodową ochronę w dwóch strefach tranzytowych wzdłuż granicy między Węgrami i Serbią, gdzie wzniesiono ogrodzenie".

Wyraziła tez zaniepokojenie z powodu "systematycznego przetrzymywania osób ubiegających się o azyl, w tym dzieci, w strefach tranzytowych bez odpowiedniego uzasadnienia prawnego" oraz faktem, że wiele osób ubiegających się o azyl było pozbawionych pożywienia podczas przetrzymywania w strefach tranzytowych".

"Jestem też bardzo zaniepokojona powtarzającymi się świadectwami o przemocy ze strony policjantów podczas przymusowej izolacji zagranicznych obywateli" - dodała.

Komisarz oznajmiła też, że organizacje obywatelskie są zastraszane, stygmatyzowane i padają ofiarą kampanii oszczerstw oraz że nastąpił regres w sferze równości płci i kobiety są słabo reprezentowane w polityce. Ponadto reformy wymiaru sprawiedliwości prowadzone na Węgrzech od 2010 r. budzą "zaniepokojenie ich wpływem na niezawisłość władzy sądowniczej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Europy wzywa Węgry do działania ws. praw człowieka
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rada Europy wzywa Węgry do działania ws. praw człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.