Relokacja uchodźców ciągle działa bardzo słabo

(fot. EPA/YANNIS KOLESIDIS)
PAP / psd

Relokacja uchodźców przebywających we Włoszech i Grecji do innych państw UE ciągle przebiega bardzo powoli - wynika z opublikowanych w środę informacji Komisji Europejskiej. Zdaniem KE może to mieć poważne konsekwencje humanitarne, szczególnie w Grecji.

Według raportu od jesieni ub. roku do połowy mają jedynie 1500 uchodźców przeniesiono z Grecji i Włoch do innych państw unijnych w ramach przyjętego we wrześniu 2015 r. kryzysowego programu relokacji 160 tysięcy osób przez dwa lata.

Komisja kilkakrotnie apelowała do państw UE, by przyśpieszyły realizację tego programu i co miesiąc przejmowały co najmniej 20 tysięcy uchodźców. Tymczasem w ciągu ostatniego miesiąca (od połowy kwietnia do połowy maja) relokowano jedynie 355 osób.

"Nie możemy być zadowoleni z rezultatów osiągniętych do tej pory. Trzeba zrobić więcej, i to pilnie. Musimy szybko zareagować na poważną sytuację humanitarną w Grecji i zapobiec pogorszeniu się sytuacji we Włoszech - oświadczył komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. - Apeluję do wszystkich krajów członkowskich, by wreszcie były gotowe do działania".

Według Komisji w Grecji przebywa 46 tysięcy uchodźców i migrantów, którzy czekają na rozpatrzenie ich wniosków oraz na relokację. Kraj ten stoi w obliczu kryzysu humanitarnego - ostrzega KE w swoim raporcie. W najbliższym czasie greckie władze mają znacznie przyspieszyć identyfikację i rejestrację migrantów, dzięki czemu w najbliższych miesiącach duża liczba uchodźców będzie gotowa do przejęcia przez inne państwa. Można się też spodziewać, że latem więcej migrantów będzie docierać przez Morze Śródziemne do Włoch - ocenia KE.

Jednocześnie UE musi zwiększyć liczbę przesiedleń uchodźców bezpośrednio z obozów w Turcji, zgodnie z unijno-tureckim porozumieniem w sprawie zahamowania migracji, ale także z Libanu i Jordanii. "Nasze ostatnie postępy w walce z biznesem przemytników ludzi zostaną podtrzymane, jeżeli otworzą się legalne kanały dla poszukujących azylu" - podkreślił Awramopulos.

Według danych KE do 13 maja z obozów spoza UE przesiedlono 6321 uchodźców do 16 państw unijnych. Rośnie także liczba Syryjczyków przyjmowanych bezpośrednio z Turcji zgodnie z unijno-tureckim planem ws. migracji; od 4 kwietnia br. przesiedlono 177 osób, najwięcej do Szwecji (55), Niemiec (54) i Holandii (52). Obecnie 723 uchodźców syryjskich przebywających w Turcji czeka na przesiedlenie do siedmiu unijnych państw.

19 krajów UE oraz jedno państwo stowarzyszone zaoferowały w sumie 12 tysięcy miejsc dla uchodźców, przesiedlanych bezpośrednio z Turcji.

Polska nie przyjęła dotąd ani jednego uchodźcy zarówno w ramach relokacji z Włoch i Grecji, jak i w ramach programu przesiedleń spoza UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relokacja uchodźców ciągle działa bardzo słabo
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.