Rosja chce wstrzymania ognia na czas dostaw
(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)
PAP / kn
Moskwa zaproponowała w czwartek, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła oświadczenie o wstrzymaniu ognia na czas dostaw rosyjskiej pomocy humanitarnej na terytorium południowo-wschodniej Ukrainy - podała ITAR-TASS.
Rosyjskie MSZ w wydanym oświadczeniu z zadowoleniem wita "osiągnięcie końcowego porozumienia o wszystkich parametrach dostawy rosyjskiej pomocy humanitarnej na ukraiński południowy wschód, na trasie (przejście graniczne) Izwarino-Ługańsk".
"Było to poprzedzone wieloma działaniami - nie tylko praktyczną organizacją transportu dużej partii produktów, lekarstw, artykułów pierwszej potrzeby, generatorów elektrycznych; to wszystko było samo w sobie z logistycznego punktu widzenia bezprecedensowym zadaniem" - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.
Strona rosyjska podkreśla też intensywne kontakty ze stroną ukraińską, a także z kierownictwem i przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innymi zagranicznymi partnerami: "w efekcie zapewniono wszelkie warunki dla szybkiego i efektywnego wypełnienia głównego celu, jakim jest dostawa i rozdział pomocy humanitarnej tak potrzebnej obecnie w południowo-wschodniej części Ukrainy".
"Obecnie najważniejsze jest, aby w strefie, przez którą przejeżdżać będzie kolumna ciężarówek z pomocą humanitarną, ustały wszelkie walki. Rosyjska strona potwierdza mocne gwarancje bezpieczeństwa prowadzonej akcji. Analogiczne gwarancje, jak wiadomo, były też przedstawione przez ukraińskie władze i bojowników" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.
Moskwa "ostrzega przed możliwymi prowokacjami mającymi na celu uniemożliwienie dostawy pomocy humanitarnej. Wzywamy zaangażowane w konflikt strony, aby na czas realizacji całej akcji ogłosiły wstrzymanie ognia i proponujemy Radzie Bezpieczeństwa ONZ wydanie stosownego oświadczenia" - napisano w piśmie rosyjskiego MSZ.
Rosja liczy "na poparcie wszystkich członków społeczności międzynarodowej w dalszych wysiłkach na rzecz złagodzenia sytuacji humanitarnej w południowo-wschodnich regionach Ukrainy".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł