Rosja szykuje się do rocznicy aneksji Krymu

(fot. shutterstock.com)
Jerzy Malczyk / PAP / pk

Rosja przygotowuje się do uroczystych obchodów przypadającej w przyszłym tygodniu pierwszej rocznicy przyłączenia Krymu. Ich kulminacją będzie koncert w Moskwie, przed murem Kremla, zatytułowany "Jesteśmy razem! Reunifikacja Krymu z Rosją".

Główne uroczystości odbędą się w środę, w pierwszą rocznicę podpisania traktatu o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. W tym dniu w ramach akcji "Reunifikacja" w stolicach republik, krajów i obwodów tworzących FR podniesione zostaną flagi dwóch nowych regionów oderwanych od Ukrainy.

W drugiej połowie dnia w Moskwie i innych miastach zaplanowano uroczyste koncerty połączone z wiecami.

Ten w stolicy Rosji odbędzie się na Wasilewskim Spusku, będącym przedłużeniem Placu Czerwonego. Swój występ zapowiedziały gwiazdy rosyjskiej estrady, w tym ulubieni artyści prezydenta Rosji Władimira Putina - Nikołaj Rastorgujew z zespołem "Lube" i Grigorij Leps.

W części oficjalnej zapowiedziano wystąpienia przywódców Krymu. Władze Moskwy nie wykluczają, że na Wasiliewski Spusk przyjdzie również Putin. 18 marca 2014 roku prezydent uczestniczył w podobnej manifestacji na Placu Czerwonym.

W poniedziałek, w pierwszą rocznicę referendum na Krymie, w którym jego mieszkańcy opowiedzieli się za reunifikacją z Rosją, przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin zbierze deputowanych, członków Rady Federacji i przedstawicieli regionów na posiedzeniu Rady Ustawodawczej, struktury doradczej przy Zgromadzeniu Federalnym, tj. dwóch izbach parlamentu. Tematem dyskusji będą problemy integracji Krymu z rosyjską przestrzenią prawną.

W tym samym dniu Młoda Gwardia, młodzieżówka putinowskiej Jednej Rosji, zorganizuje rajd samochodwy ulicami Moskwy pod hasłem "Krym wrócił do ojczystej zatoki". Trasa prowadzi z Worobiowych Gor przez Sadowe Kolco na Most Krymski. Organizatorzy zapowiedzieli udział kilkuset aut.

16 marca 2014 roku w referendum na Krymie blisko 97 proc. głosujących opowiedziało się za wejściem półwyspu w skład Rosji. Kijów i Zachód uznały plebiscyt za niezgodny z prawem międzynarodowym.

18 marca, mimo protestów ze strony Ukrainy i państw zachodnich, Putin podpisał traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja szykuje się do rocznicy aneksji Krymu
Komentarze (1)
MR
Maciej Roszkowski
14 marca 2015, 23:03
Blisko 97 proc. głosujących opowiedziało się za wejściem półwyspu w skład Rosji. A nie 99,9% ? Za Sojuza to było! Świadomość narodu była wyższa. Te 3% to knowania  imperialistów i faszystów