Rozpoczęły się uroczystości w Bundestagu

Rozpoczęły się uroczystości w Bundestagu
(fot. malditofriki / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)
PAP / pk

W Bundestagu rozpoczęła się w środę uroczystość z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas której przemówienie wygłosi Bronisław Komorowski. Jest on pierwszym polskim prezydentem występującym na forum niemieckiego parlamentu.

W nadzwyczajnym posiedzeniu niemieckiego parlamentu uczestniczą m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel i przewodniczący Bundesratu Stephan Weil.

W imieniu władz niemieckich prezydenta powitał przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, który był inicjatorem zaproszenia Komorowskiego. Obaj politycy utrzymywali bliskie kontakty w czasach, gdy Komorowski sprawował funkcję marszałka Sejmu.

DEON.PL POLECA

Komorowski jest pierwszym prezydentem Polski, który zabierze głos w Bundestagu. Wcześniej w niemieckim parlamencie przemawiali polscy ministrowie spraw zagranicznych - w 1995 roku Władysław Bartoszewski i w 2002 roku Bronisław Geremek jako świadek Holokaustu.

Wcześniej w Bundestagu przemawiali m.in. papież Benedykt XVI (2011 rok), prezydenci USA George W. Bush (2002) i Ronald Reagan (1982) oraz prezydent Rosji Władimir Putin (2001).

1 września prezydent Gauck wziął udział w rocznicowych obchodach na Westerplatte. Prezydenci Polski i Niemiec podkreślali wówczas, że doświadczenia II wojny światowej są lekcją w obliczu współczesnych konfliktów m.in. na wschodzie Europy.

Komorowski przypominał, że II wojna światowa była poprzedzona ustępstwami wobec agresywnej polityki III Rzeszy, rewizjami granic, łamaniem prawa międzynarodowego, stosowaniem nacisku militarnego, naruszaniem umów o rozbrojeniu. "Trzeba pamiętać także o tym, że konflikt niemiecko-polski szybko przerodził się w wojnę europejską, a ta w wojnę światową" - mówił.

Gauck przestrzegał przed ustępstwami terytorialnymi, ale i przed eskalacją napięcia międzynarodowego. "Historia uczy nas, że ustępstwa terytorialne często wzmacniają apetyt agresorów. Historia uczy nas jednak również tego, że z niekontrolowanej eskalacji sytuacji może wyniknąć dynamika, która w pewnym momencie wymknie się spod kontroli" - mówił.

W lipcu Komorowski i Gauck wspólnie otworzyli w Berlinie wystawę z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Do października ekspozycja będzie udostępniona w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się m.in. główna siedziba dowództwa SS oraz centrala Gestapo. Projekt został przygotowany w ramach współpracy Fundacji Topografia Terroru w Berlinie i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęły się uroczystości w Bundestagu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.