Rząd Wenezueli "odrzuca decyzję, podjętą przez niektóre europejskie rządy, w której oficjalnie podporządkowują się strategii administracji USA w celu obalenia prawowitego rządu prezydenta (Wenezueli) Nicolasa Maduro" - napisano w oświadczeniu MSZ.
Caracas "począwszy od tej chwili ponownie oceni stosunki dwustronne z tymi rządami, dopóki nie zrezygnują one z poparcia dla planów puczystów" - wskazano w tekście.
Dotychczas kilkanaście państw unijnych ogłosiło, że uznaje Guaido za tymczasowego prezydenta jego kraju. Jako pierwsze w skoordynowany sposób zrobiły to: Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, a później także Niemcy, Holandia, Litwa, Polska i Czechy.
Tymczasem Włochy zablokowały stanowisko całej Unii Europejskiej w sprawie uznania Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Również szef MSZ Irlandii Simon Coveney zapowiedział, że jego kraj także nie uzna Guaido.
Lider wenezuelskiej opozycji i przewodniczący parlamentu, który na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem, może liczyć m.in. na poparcie USA. Przejęcie przez niego władzy uznały również Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja.
Skomentuj artykuł