Rzym: Jeden z największych skandali w historii polityki

(fot. Mariano Mantel / (CC BY-NC 2.0) / flickr.com)
Sylwia Wysocka / PAP / slo

59 polityków, radnych, przedsiębiorców, byłych urzędników z władz Rzymu zasiądzie na ławie oskarżonych w procesie w głośnej sprawie znanej jako "stołeczna mafia". To jeden z największych skandali w historii polityki w Wiecznym Mieście.

Mianem "stołecznej mafii" określono system korupcyjnych i przestępczych powiązań ludzi biznesu i polityki oraz lokalnych władz, którzy kontrolowali przetargi i czerpali gigantyczne korzyści przywłaszczając sobie miliony euro z publicznych pieniędzy, przeznaczonych na pomoc społeczną, imigrantów, obozowiska romskie, sprzątanie ulic.

DEON.PL POLECA

W ciągu kilku policyjnych operacji w zeszłym roku aresztowano dziesiątki osób. Na czele organizacji o charakterze mafijnym stał Massimo Carminati, były członek neofaszystowskiej grupy terrorystycznej, która była związana z lokalnymi gangsterami oraz sycylijską cosa nostra. Jego wspólnikiem był wpływowy szef kilku stołecznych spółdzielni Salvatore Buzzi.

Razem z nimi do aresztu trafili, a wkrótce staną przed sądem, lokalni politycy, radni miejscy i regionalni, urzędnicy komunalni, zajmujący się budownictwem mieszkaniowym i zarządzający środkami przeznaczonymi na opiekę nad imigrantami.

Sędzia z włoskiej stolicy przychylił się w środę do wniosku prokuratury o osądzenie w trybie natychmiastowym 59 osób zamieszanych w aferę, która wstrząsnęła światem włoskiej polityki i władzami Rzymu. Postawiono im zarzuty przynależności do grupy przestępczej o charakterze mafijnym, korupcji, oszustw przy przetargach, wymuszeń, prania brudnych pieniędzy i lichwy.

Proces rozpocznie się 5 listopada w sali sądowej w bunkrze stołecznego więzienia Rebibbia. Miejsce to wybrano ze względów bezpieczeństwa. W tym również można dostrzec zbieżność z procesami mafiosów, toczącymi się w więziennych bunkrach np. w Palermo.

Prokuratorskie dochodzenie w sprawie rzymskiej mafii groziło nawet rozwiązaniem władz miasta i ustanowieniem zarządu komisarycznego. Ostatecznie środka tego nie zastosowano, co - jak podkreślały media - uratowało wizerunek Rzymu tuż przed rozpoczynającym się 8 grudnia Rokiem Świętym Miłosierdzia, w trakcie którego oczekiwany jest napływ do miasta milionów wiernych z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: Jeden z największych skandali w historii polityki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.