Samoloty USA bedą lokalizowały łodzie z imigrantami

Samoloty USA bedą lokalizowały łodzie z imigrantami
(fot. EPA/DIEGO AZUBEL)
PAP / kn

Tajlandia zgodziła się, aby amerykańskie samoloty patrolowały z jej terytorium i lokalizowały łodzie z nielegalnymi imigrantami dryfującymi po morzach Azji Południowo-Wschodniej - poinformował w piątek wicepremier i szef MSZ Tajlandii Tanasak Patimapragon.

"Tak, zezwalamy na misję. Rozpocznie się ona dzisiaj (w piątek)" - powiedział Tanasak agencji Reutera na marginesie międzynarodowej konferencji w sprawie tzw. boat people, która rozpoczęła się tego dnia w Bangkoku.
Wcześniej o zezwolenie na prowadzenie takiej misji obserwacyjnej zwróciły się Stany Zjednoczone, o czym poinformowała biorąca udział w konferencji Anne Richard, asystent sekretarza stanu USA ds. ludności, uchodźców i imigracji. Jak podkreśliła, dryfujący u wybrzeży Indonezji, Malezji i Tajlandii imigranci potrzebują pilnej pomocy.  
Obecnie taką podobną misję obserwacyjną amerykańskie samoloty prowadzą już z terytorium Malezji - dodała.
Tymczasem malezyjskie władze zaapelowały o zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu humanitarnego w Azji Południowo-Wschodniej w związku z sytuacją "boat people". Przedstawiciel MSZ Malezji zadeklarował, że jego kraj mógłby być gospodarzem takiego szczytu; nie podał na razie żadnych szczegółów.
W ostatnich tygodniach ponad trzem tysiącom zdesperowanych i głodnych ludzi, głównie z prześladowanej w Birmie mniejszości muzułmańskiej Rohingya oraz ubogich i szukających pracy mieszkańców Bangladeszu, udało się dotrzeć na przeładowanych łodziach do brzegów Indonezji, Malezji i Tajlandii. 
Władze Tajlandii zaprosiły na konferencję do Bangkoku przedstawicieli 17 państw bezpośrednio, bądź pośrednio dotkniętych problemem nielegalnej imigracji na Oceanie Indyjskim.
W ub. tygodniu władze Indonezji i Malezji uzgodniły, że zapewnią tysiącom imigrantów tymczasowe schronienie pod warunkiem, że proces przesiedlenia i repatriacji zostanie zrealizowany w ciągu roku przez wspólnotę międzynarodową. Kuala Lumpur i Dżakarta wezwały inne kraje regionu, aby przyłączyły się do tych działań. Według obserwatorów jest to przełom w kryzysie humanitarnym, przed którym stanęły kraje Azji Południowo-Wschodniej. 
Tajlandia zaoferowała pomoc humanitarną, ale nie tymczasowe schronienie. Od kilkudziesięciu lat ponad sto tysięcy uchodźców, w tym większość z różnych grup etnicznych zamieszkujących Birmę, żyje w obozach na terenie Tajlandii. Bangkok mówi, że nie może sobie pozwolić na przyjęcie większej liczby uchodźców.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Samoloty USA bedą lokalizowały łodzie z imigrantami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.