Sikorski z wizytą w Obwodzie Kaliningradzkim

(fot. msz.gov.pl)
PAP / zylka

Szef MSZ Radosław Sikorski rozpoczął w piątek wizytę w obwodzie kaliningradzkim, podczas której będzie rozmawiał m.in. o perspektywach uruchomienia małego ruchu granicznego obejmującego wszystkich mieszkańców obwodu.

Sikorski spotka się m.in. z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Georgijem Boosem oraz gubernatorem obwodu twerskiego Dmitrijem Zieleninem.

Dotychczasowe zabiegi Rosji w Komisji Europejskiej o to, by rozszerzyć geograficznie negocjowaną z Polską umowę o małym ruchu granicznym, dającą mieszkańcom prawo poruszania się w strefie przygraniczej bez wiz, nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Negocjacje z Rosją rozpoczęto w lipcu 2008 r. Choć na postulat, by rozszerzyć przyszłą polsko-rosyjską umowę na cały obwód kaliningradzki naciskali dotąd głównie Rosjanie, poszerzenie strefy na zasadzie wzajemności byłoby istotne także dla mieszkańców polskich miast położonych w pobliżu granicy.

Unijne rozporządzenie z 2006 r. ogranicza do 30 km szerokość pasa przygranicznego, którego mieszkańcy mogą przekraczać granicę na podstawie zezwoleń, a nie wiz. Tylko w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach strefa może rozciągać się na 50 km. Takie przepisy oznaczają, że w przypadku umowy polsko-rosyjskiej ruchem bezwizowym nie byliby objęci mieszkańcy położonego dalej niż 30 km od granicy Kaliningradu. Obwód rozciąga się bowiem z północy na południe na odległość ponad 100 km.

Na początku kwietnia ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji skierowali do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton wspólny list z apelem w tej sprawie. W liście Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow podkreślili, że dosłowne trzymanie się przepisów rozporządzenia grozi "paradoksalną sytuacją".

"Jest zrozumiałe, że taka perspektywa nie może zadowolić ani rosyjskich władz, ani mieszkańców obwodu. Podobnie, nie zachęca ona polskich władz do promowania idei małego ruchu granicznego w tak niedoskonałej i ograniczonej formie. W konsekwencji, pierwszorzędny cel zacieśnienia regionalnej współpracy w oparciu o rozporządzenie nie byłby osiągnięty" - głosiła deklaracja obydwu szefów dyplomacji.

Sikorski w Kaliningradzie będzie także rozmawiał o propozycjach współpracy polsko-rosyjskiej na rzecz zaktywizowania żeglugi po Zalewie Wiślanym. Podpisana we wrześniu ub.r. polsko-rosyjska umowa o żegludze po Zalewie Wiślanym pozwala na ruch polskich statków przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską. Wcześniej Rosjanie blokowali żeglugę, powołując się na umowę z 1961 r. Po rosyjskiej części zalewu mogły pływać tylko statki handlowe wpływające z pełnego morza.

Szef polskiej dyplomacji weźmie udział, wraz z marszałkami województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, w otwarciu regat o Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów, które odbędą się w sobotę na trasie Bałtijsk-Frombork.

Sikorski odwiedzi również załogę ORP "Gopło", trałowca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej RP, który weźmie udział w obchodach Dnia Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Udział polskiego okrętu w święcie sił morskich Rosji ma charakter rewizyty po wizycie okrętu "Kaliningrad" w Świnoujściu w maju tego roku. Miesiąc później "Kaliningrad" odwiedził port w Gdyni i wspólnie z m.in. polskimi jednostkami uczestniczył w międzynarodowym ćwiczeniu Partnerstwa dla Pokoju - Baltops 2010.

ORP "Gopło" jest trałowcem zwodowanym w kwietniu 1981 r. Od wejścia do służby okręt przebył ponad 60 tys. mil morskich. Jednostka uczestniczyła wielokrotnie w wydobyciu i niszczeniu niewybuchów z okresu II wojny światowej w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sikorski z wizytą w Obwodzie Kaliningradzkim
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.