Siły rządowe odmówiły opuszczenia Debalcewe

Siły rządowe odmówiły opuszczenia Debalcewe
(fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK)
PAP / ptt

Rzecznik armii ukraińskiej oświadczył w poniedziałek, że żołnierze nie opuszczą obleganego przez separatystów miasta Debalcewe na wschodzie kraju. Separatyści zaproponowali utworzenie korytarza, którym żołnierze - jeśli złożą broń - mogliby opuścić miasto.

Rzecznik sił zbrojnych Władysław Sełezniow powiedział, że Debalcewe leży na terytorium znajdującym się pod kontrolą Kijowa, zgodnie z porozumieniem zawartym 12 lutego w Mińsku.

"Są porozumienia z Mińska, zgodnie z którymi Debalcewe jest nasze. Nie wycofamy się z niego" - powiedział rzecznik w rozmowie telefonicznej.

Wcześniej agencja Interfax przekazała wypowiedź Eduarda Basurina, wiceministra obrony powołanej przez separatystów Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). "Zaproponowaliśmy otwarcie korytarza (dla ukraińskich żołnierzy), żeby mogli złożyć broń i wyjść. Nawet nie sugerujemy, by zostali jeńcami" - powiedział Basurin.

Według najnowszych danych z poniedziałku rano w okolicach Debalcewe w obwodzie donieckim wciąż panuje najtrudniejsza sytuacja w konflikcie na wschodniej Ukrainie.

W niedzielę złożenia broni i opuszczenia miasta przez znajdujące się w nim jednostki ukraińskie zażądał przywódca DRL Ołeksandr Zacharczenko. Uważa on Debalcewe za "terytorium wewnętrzne DRL".

Od nocy z 14 na 15 lutego na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje rozejm uzgodniony w Mińsku 12 lutego w nowym porozumieniu pokojowym. W dalszym ciągu jednak siły rządowe i separatyści oskarżają się wzajemnie o łamanie rozejmu.

Cytowany przez agencję Reutera inny przedstawiciel separatystów Denys Puszylin zadeklarował, że są oni gotowi wycofać ciężką broń z linii frontu, gdy uczyni to - zgodnie z założeniami planu pokojowego - Ukraina.

Wcześniej w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko powiedział, że rozejm na wschodzie Ukrainy jest łamany i dlatego armia nie jest obecnie gotowa do wycofania z linii frontu broni ciężkiej zgodnie z porozumieniami pokojowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siły rządowe odmówiły opuszczenia Debalcewe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.