Skiba: spore szanse Belki na szefa EBOR

(fot. International Monetary Fund/flickr.com/CC)
PAP / jm

Prezes NBP Marek Belka ma ponad 50 proc. szans na wybór na prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - powiedział PAP wiceminister finansów Leszek Skiba, który reprezentuje Polskę w Radzie Gubernatorów EBOR.

W rozmowie z PAP wiceminister finansów Leszek Skiba przyznał, że obecny prezes EBOR Suma Chakrabarti ubiega się o kolejną kadencję i jest "bardzo aktywny w zbieraniu poparcia". "Nie oznacza to jednak, że pan prezes Marek Belka ma małe szanse" - zaznaczył.

Podkreślił, że sam pomysł, by to Marek Belka kandydował na szefa EBOR w 25-lecie jego powstania pojawił się ze strony niemieckiej, co wzmacnia jego kandydaturę.

Dodał, że we wspieraniu Belki aktywni są różni członkowie rządu, poza Ministerstwem Finansów także m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. "We wtorek odbędzie się Rada ECOFIN, podczas której polska strona będzie się starała przekonać jak największe grono krajów, by wsparły kandydaturę pana prezesa Belki" - powiedział Skiba PAP.

"Dla Polski korzystne jest to, by to Polak stał na czele tej instytucji, która odgrywa dosyć dużą rolę, jeśli chodzi o wspieranie wzrostu gospodarczego w Polsce" - dodał.

"Myślę, że szanse Marka Belki są większe niż 50 procent" - ocenił, pytany o szanse polskiego kandydata.

W czwartek agencja Reuters podała, że kierujący EBOR od 2012 roku Brytyjczyk Suma Chakrabarti zamierza ubiegać się o kolejną kadencję i ma coraz więcej szans, bo uzyskał już poparcie Francji.

Tego samego dnia Skiba, jako przedstawiciel Polski w Radzie Gubernatorów EBOR, złożył podpis pod kandydaturą Belki, co oznacza oficjalne zgłoszenie prezesa NBP. Wcześniej premier Beata Szydło potwierdziła, że obecny prezes NBP będzie kandydatem polskiego rządu na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu br. W lipcu wygasa z kolei kadencja obecnego szefa EBOR Sumy Chakrabartiego.

Zgodnie obowiązującą procedurą gubernatorzy banku otrzymali pismo od przewodniczącego Rady Gubernatorów, ministra gospodarki i finansów Włoch - Pier Carlo Padoana, informujące o możliwości zgłaszania kandydatur na stanowisko prezesa EBOR. Nominacje wraz z cv kandydatów powinny zostać przekazane do sekretarza generalnego EBOR w terminie do 11 marca 2016 r. przez gubernatora lub wicegubernatora.

Nominowany kandydat musi m.in. pochodzić z kraju członkowskiego EBOR, posiadać właściwe kwalifikacje i doświadczenie do pełnienia tej funkcji oraz - w przypadku wyboru - przestrzegać obowiązującego w banku kodeksu postępowania (Code of Conduct).

Nominowani kandydaci będą poproszeni o przedstawienie w formie pisemnej ich wizji banku (do 11 kwietnia 2016 r.), a do 10 maja 2016 r. Rada Gubernatorów przeprowadzi rozmowy z kandydatami. Wybór ma nastąpić 11 maja br.

EBOR (ang. The European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu w Centralnej i Wschodniej Europie po zakończeniu zimnej wojny.

Udziałowcami EBOR są 64 państwa oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny.

Poszczególne państwa są reprezentowane w banku poprzez Radę Gubernatorów, w których ich przedstawicielem jest minister finansów lub gospodarki.

Bieżącym zarządzaniem bankiem zajmuje się Rada Dyrektorów EBOR. Przedstawicielami Polski w Radzie Dyrektorów byli kolejno: Jan Winiecki (od kwietnia 1991 do listopada 1993), Jan Krzysztof Bielecki (od grudnia 1993 do września 2003), Tadeusz Syryjczyk (od października 2003 do lutego 2007), Kazimierz Marcinkiewicz (od marca 2007 do maja 2008) oraz Krystyna Gawlikowska-Hueckel (od czerwca 2008 do sierpnia 2011). Obecnie funkcję tę sprawuje Zbigniew Hockuba. Dodatkowo w latach 2001-2004 wiceprezesem EBOR była Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Skiba: spore szanse Belki na szefa EBOR
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.