Spór Obamy i Miedwiediewa o tarczę i Libię

Spór Obamy i Miedwiediewa o tarczę i Libię
(fot. EPA/Michaił Kliemenjew)
9 lat temu
PAP / drr

W czasie spotkania w ramach szczytu G8 w Deauville prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, próbowali załagodzić sporne kwestie obrony przeciwrakietowej w Europie i Arabskiej Wiosny - pisze w piątek dziennik "Le Figaro".

Jak zaznacza francuska gazeta, czwartkowa dwustronna rozmowa Obamy i Miedwiediewa skupiała się na drażliwych tematach we wzajemnych relacjach, m.in. na planie instalacji w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Według mediów, nie doszło w tej sprawie do porozumienia, ale przywódcy Rosji i USA próbowali po ostatnich napięciach uspokoić atmosferę i dojść do zbliżenia stanowisk. W ubiegłym tygodniu Miedwiediew po raz kolejny ostrzegł przed nową zimną wojną, jeśli Stany Zjednoczone nie włączą Rosji do projektu obrony przeciwrakietowej. Z kolei Waszyngton powtarza, że jego tarcza "nie jest skierowana przeciwko Rosji".

Po czwartkowym spotkaniu z Miedwiediewiem Obama wspomniał o "postępie" w negocjacjach Waszyngton-Moskwa, dotyczących tarczy.

Jak pisze dziennik, dwa inne drażliwe tematy, poruszone w czwartek w rozmowie Obama-Miedwiediew, dotyczyły operacji koalicji zachodniej w Libii oraz sytuacji w Syrii.

Według "Le Figaro", Obamie udało się w czwartek "uspokoić" Miedwiediewa, że Stany Zjednoczone nie wzmocnią swojego udziału militarnego w operacji przeciw siłom Muammara Kadafiego. Przywódca amerykański zaznaczył natomiast, że jego kraj będzie nadal wspierał tę interwencję logistycznie, a także na drodze wysiłków dyplomatycznych.

Jak zauważa francuski dziennik, inny przedmiot sporu między USA i Rosją dotyczy trwającej od marca rewolty w Syrii, krwawo tłumionej przez reżim prezydenta Baszara el-Asada. Moskwa sprzeciwia się wprowadzeniu nowych sankcji wobec syryjskiego przywódcy. Unia Europejska wprowadziła już w tym miesiącu embargo na dostawy broni do Syrii oraz nałożyła sankcje na przedstawicieli władz Syrii, w tym samego Asada.

"Le Figaro" konkluduje, że wobec oporu rosyjskiego, spodziewana w piątek końcowa deklaracja szczytu G8 nie będzie zapewne zawierać żadnych nowych sankcji wobec syryjskiego prezydenta, ale tylko ogólne "wezwanie go do zaprzestania użycia siły przeciw swojemu narodowi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spór Obamy i Miedwiediewa o tarczę i Libię
Komentarze (1)
X
Xenia
27 maja 2011, 13:55
 Zastanawia mnie,czemu Francja rozpięła ten łuk z Rosją nad krajami środka,jakby Polska za miesiąc nie obejmowała prezydencji w Unii, a spotkanie prezydentów organizowano na nowobudowanym stadionie . A można było za te pieniądze tyle dróg  i autostrad wybudować od podstaw i za kilkanaście  lat ,na spokojnie zaprosić wszystkich na wiekie wykopki piłkarskie w ramach świętowania wydobycia pierwszych metrów gazu łupkowego.

Skomentuj artykuł

Spór Obamy i Miedwiediewa o tarczę i Libię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.