Spotkanie prezydentów Polski i Izraela

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / pk

Współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa, w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacji na Bliskim Wschodzie, były tematem wtorkowej rozmowy prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Izraela Reuwena Riwlina. Prezydenci podkreślali wagę Muzeum Historii Żydów Polskich.

We wtorek prezydent Izraela rozpoczął dwudniową wizytę oficjalną w Warszawie. Wraz z Komorowskim wezmą udział w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak mówił polski prezydent na wspólnej z Riwlinem konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim, muzeum jest "dobrą inwestycją w przyszłość" w relacjach polsko-izraelskich. "Jest siłą rzeczy jakimś podsumowaniem tradycji obecności kultury żydowskiej na ziemiach polskich, ale jest to inwestycja w przyszłość relacji między naszymi narodami i państwami" - zaznaczył Komorowski.

Riwlin ocenił, że Muzeum Historii Żydów Polskich podsumowuje tysiąc lat współpracy między naszymi narodami, "ze wzlotami i upadkami oraz symbolizuje patrzenie obu państw w przyszłość".

DEON.PL POLECA


Komorowski podziękował Riwlinowi, który urząd prezydenta pełni od czerwca, że z pierwszą oficjalną wizytą przyjechał do Polski.

"Traktuję to jako potwierdzenie wspólnej woli budowania jak najlepszych, jak najbardziej przyjaznych i owocnych relacji pomiędzy Polakami i Żydami, a także między Polską a Państwem Izrael" - podkreślił polski prezydent. Komorowski zapewnił, że podczas rozmów z prezydentem Izraela "znaleźli wiele wspólnych tematów, ważnych z punktu widzenia wzmacniania relacji polsko-izraelskich".

Prezydent Polski przekonywał, że Polska i Izrael będą mogły pogłębić współpracę w wielu dziedzinach, przede wszystkim w gospodarce i dziedzinie innowacyjności. "Dla Polski współpraca z Izraelem w tym obszarze jest niesłychanie atrakcyjna" - podkreślał Komorowski.

"Jestem przekonany, że Polska, kraj poważnego sukcesu ekonomicznego, kraj członkowski UE i NATO, będzie dla Izraela również ważnym i dobrym partnerem" - dodał.

Ważnymi tematami rozmów - jak relacjonował Komorowski - były też kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, m.in. w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Komorowski podkreślał "daleko idącą wspólnotę poglądów, także na kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej".

"Mówiliśmy o kwestiach związanych z bezpieczeństwem czy zmianami w środowisku bezpieczeństwa na wschód od Polski, w kontekście kryzysu i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przedstawiłem polskie stanowisko i polskie poglądy w tej kwestii" - zaznaczył polski prezydent.

Jak mówił, Riwlin przedstawił z kolei ważną analizę sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którą Polska podziela w ogromnej części. "Polska podziela również troskę o to, aby bezpieczeństwo Izraela było elementem dostrzeganym w porę przez społeczność międzynarodową" - podkreślił Komorowski.

Zwrócił też uwagę, że on i Riwlin w tym samym czasie pełnili funkcję przewodniczących parlamentów i wówczas współpraca również układała się "znakomicie". Wyraził też nadzieję, że wspólnym działaniem obu prezydentów uda się pogłębić współpracę Polski i Izraela.

Prezydent Izraela poinformował, że rozmawiał z Komorowskim m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, potrzebie kształcenia kolejnych pokoleń, a także o zagrożeniu nienawiścią i skrajnymi poglądami. "Mamy wspólne ideały, którym niestety zagrażają postawy skrajne. (...) Musimy działać wspólnie w celu budowania szacunku i zrozumienia" - przekonywał Riwlin. Zapewnił, że jest szczęśliwy, iż Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził z wizytą jako prezydent Izraela.

Riwlin zaprosił Komorowskiego do odwiedzenia Izraela w najbliższej przyszłości.

W obecności prezydentów podpisana została umowa o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych. "Służy ona nie tylko uznaniu wspólnej pracy Polaków i Izraelczyków, ale umożliwia jeszcze lepsze kontakty. Będzie promować podobne, wspaniałe projekty" - zapowiedział Riwlin.

Po spotkaniu z prezydentem Riwlin złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W środę rano prezydent Izraela spotka się z premier Ewą Kopacz. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wygłosi ponadto wykład na Politechnice Warszawskiej.

74-letni Riwlin został wybrany na dziesiątego prezydenta Izraela w czerwcu 2014 roku; na stanowisku prezydenta zastąpił laureata Pokojowego Nobla Szimona Peresa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie prezydentów Polski i Izraela
Komentarze (4)
K
KOn
29 października 2014, 02:01
pytanie na śniadanie : dlaczego inne kraje nie wpuszczaly ich za prog? I kto na tym lepiej wyszedl, MY czy te inne kraje ?
ZK
zuchwała kradzież
28 października 2014, 17:40
Czy rząd Kopacz uczestniczy w kradzieży? Żydzi obejmują w posiadanie monstrualnej wartości mienie nieruchome. Dostają kosmiczne dotacje. Niebawem będą dostawać dodatek do emerytury. Narzucają swoje prawne absurdy. Coraz to więcej poszkodowanych przez ich zamordyzm. A jednocześnie chcą 65 mld $. I tak się zdarza, że nawet Polacy mawiają: jak są spadkobiercy to dawać a jak nie ma to nie dawać. Tymczasem oni odszkodowania dostali. Przy okazji zagarnęli także te należne Polsce. Jeśli do kogoś odszkodowania nie dotarły to niech sie sądzi ze swoimi rodakami. Do tego kilkutysięczna gmina na czele z rabinem - Amerykaninem stała sie spadkobiercą trzymilionowej społeczności. Liczne przegięcia typu podstawa do zawłaszczenia kamienicy w postaci świstka, na którym spisana została rzekoma ostnia wola spadkobiercy do podarowania rzeczonej kamienicy temu, który chciał ją sobie przywłaszczyć. [url]http://www.ekspedyt.org/czarnalimuzyna/2014/10/22/30304_czy-rzad-kopacz-uczestniczy-w-kradziezy.html[/url]
D
dobosz
28 października 2014, 23:27
Bo nie mamy dziś  Rządu Polskiego. Wszak grabarz jeden czmychnął do piekła, to zastępuje go mafia wściekła. Jej celem jest zbieranie srebrników i budowanie pomników na cześć nowej szlachty.
A
a-psik
28 października 2014, 17:38
Gospodarska wizyta? A Komorowski niewątpliwie dostanie przy okazji świeże instrukcje.