Spotkanie szefów rządów: Polski, Danii i Cypru

Spotkanie szefów rządów: Polski, Danii i Cypru
Premier Donald Tusk, prezydent Cypru Dimitris Christofias i premier Danii Lars Lokke Rasmussen podczas spotkania w ramach Trio Prezydencji. W poniedziałek w południe w Warszawie rozpoczęło się spotkanie szefów rządów: Polski, Danii i Cypru - tzw. tria prezydencji, czyli krajów sprawujących po sobie przewodnictwo w UE. Politycy omówią strategię negocjacji unijnego budżetu i sytuację w Afryce Północnej. (fot. PAP / Radek Pietruszka)
PAP / wm

W poniedziałek w południe w Warszawie rozpoczęło się spotkanie szefów rządów: Polski, Danii i Cypru - tzw. tria prezydencji, czyli krajów sprawujących po sobie przewodnictwo w UE. Politycy omówią strategię negocjacji unijnego budżetu i sytuację w Afryce Północnej.

Szefowie rządów: Cypru - prezydent Dimitris Christofias oraz Danii - premier Lars Lokke Rasmussen przybyli do Polski na zaproszenie premiera Donalda Tuska w dniu, w którym we Wspólnocie świętuje się Dzień Europy.

DEON.PL POLECA

Współpraca w ramach trio, którą Polska, Dania i Cypr zapoczątkowały w 2008 roku, ma na celu - według Centrum Informacyjnego Rządu - lepszą koordynację priorytetów poszczególnych krajów. Współpraca ta odbywa się na bieżąco zarówno na poziomie ministrów spraw zagranicznych trzech państw, jak i koordynatorów ds. przygotowań do sprawowania przewodnictwa w UE.

Według Tuska głównym tematem poniedziałkowych rozmów będzie współpraca trzech prezydencji na temat wieloletnich ram finansowych i budżetu europejskiego. Jak zapowiedział w sobotę, będzie też "uczulał przyjaciół z Cypru i Danii, aby byli równie oddanymi jak Polska patronami" sprawy rozszerzenia Unii o kraje bałkańskie.

Jedno z najważniejszych zadań, które w najbliższych miesiącach czeka Polskę, Danię i Cypr, to negocjacje wieloletniego budżetu unijnego po roku 2013 - tzw. perspektywy finansowej. Polska będzie pierwszym krajem, który rozpocznie rozmowy w tej sprawie zaraz po tym, jak projekt budżetu przedstawi Komisja Europejska. Planowane jest to na 29 czerwca.

Inny ważny temat rozmów to realizacja projektu Partnerstwa Wschodniego oraz nakreślenie strategii odpowiedzi na wyzwania w Afryce Północnej i tego, jak UE może wspierać demokratyczne zmiany w tym regionie.

Tusk przedstawi dotychczasowe działania podjęte w ramach wspierania przez Polskę demokratycznych przemian w Tunezji, gdzie w połowie marca przebywała specjalna misja przedstawicieli resortu spraw zagranicznych i organizacji pozarządowych. Celem było nawiązanie kontaktów z przedstawicielami tamtejszych samorządów, władz centralnych, ośrodków uniwersyteckich. Również przed kilkoma dniami w Tunezji przebywała delegacja polskich ekspertów na czele z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Szef polskiego rządu ma poinformować, że nasz kraj planuje zorganizować pod koniec swojej prezydencji - w grudniu 2011 roku - specjalną konferencję nt. wsparcia procesów transformacyjnych krajów Afryki Północnej.

Premier ma też przedstawić polskie zamierzenia związane ze szczytem Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć pod koniec września w Warszawie. "Partnerstwo Wschodnie jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa i jako takie jest priorytetem polskiej prezydencji. Pozostanie priorytetem także kolejnych prezydencji" - zaznaczył rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Politycy poruszą również kwestię rozszerzenia UE. Polski rząd ma nadzieję, że podczas polskiej prezydencji uda się zakończyć negocjacje i podpisać traktat akcesyjny z Chorwacją. Status kandydata na członka UE może uzyskać Serbia.

Kolejny temat rozmów to działania na rzecz zwiększenia inwestycji w badania, innowację, edukację i szkolenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie szefów rządów: Polski, Danii i Cypru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.