Stowarzyszenie tak, jeśli Kijów spełni warunki

Stowarzyszenie tak, jeśli Kijów spełni warunki
(fot. EPA/Siergiej Dolczenko)
PAP / drr

Parlament Europejski przyjął w środę raport o Europejskiej Polityce Sąsiedztwa w 2012 r., w którym rekomenduje rządom UE podpisanie i natychmiastowe wdrożenie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, ale tylko wówczas, jeżeli kraj ten spełni postawione mu warunki.

"To wyraźny doping na ostatniej prostej dla Ukrainy i prezydenta Wiktora Janukowycza, by przestał stosować w kraju wybiórczą sprawiedliwość i zakończył proces reform. Ale decyzja prezydenta, czy skorzysta z tej cywilizacyjnej szansy dla swojego kraju musi zapaść już teraz - skomentował po głosowaniu współautor raportu PE polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Umowa z Ukrainą ma być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada. Główną przeszkodą jest problem przebywającej w więzieniu byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko. Unia uważa, że Tymoszenko jest za kratkami z powodów politycznych i domaga się uwolnienia byłej premier.

DEON.PL POLECA

W przyjętej rezolucji eurodeputowani zobowiązali się też do ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina (jeśli dojdzie do jej podpisania w Wilnie) przed końcem obecnej kadencji PE, która wygasa w czerwcu 2014r. Zalecili też parafowanie umów o stowarzyszeniu z Mołdawią i Gruzją.

PE podkreśla, że "wszystkie państwa europejskie, w tym kraje objęte Europejską Polityką Sąsiedztwa, mają długoterminową możliwość ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej".

Europosłowie ubolewają jednak, że w przypadku większości sąsiadów Unii "wyłania się mieszany obraz postępów, stagnacji i regresji", jeśli chodzi o transformację i wdrażanie demokratycznych reform, zbliżających te państwa do unijnych standardów. Krytykują przypadki wybiórczego posługiwania się wymiarem sprawiedliwości zarówno na Ukrainie, ale i w Gruzji (wobec byłego premiera Wano Merabiszwilego). Zdaniem PE wtrącanie przeciwników politycznych do więzienia "pozbawia obywateli należnego im prawa wyboru", przez co jest łamaniem zasad demokracji.

PE wyraża też zaniepokojenie naciskami Rosji na kraje Partnerstwa Wschodniego, mającymi na celu zniechęcenie tych państw do zbliżenia z UE.

Rezolucja jest odpowiedzią PE na raporty Komisji Europejskiej dotyczące postępów krajów objętych Europejską Polityką Sąsiedztwa w 2012 r., a zatem zarówno sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi), jak i południowych sąsiadów UE w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Stowarzyszenie tak, jeśli Kijów spełni warunki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.